Shtohen rregullat strikte për domainet e kompanive në Shqipëri

12.07.2018 01:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shtohen rregullat strikte për domainet e kompanive në Shqipëri

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), me anë të një njoftimi për mediat, ka lajmëruar ndryshimin e rregullores së posaçme që lidhet me regjistrimin dhe administrimin e emrave të domainëve .al, .gov.al, .mil.al, .edu.al, .com.al, .org.al dhe .net.al.

Me ndryshimet e kryera, AKEP vendosi të përmirësojë kushtet dhe përcaktimet e kësaj rregulloreje në lidhje me afatet e veprimeve me domainet, afatet e përdorimit të domaineve, shmangien e praktikave abuzuese të lidhura edhe me numrin e domaineve, të drejta dhe detyrime të Regjistruesve të domaineve, rritjen e transparencës mbi rregullat e AKEP për domainet .al dhe nëndomainet, përmirësimin dhe sistemimin e informacionit për domainet web të Regjistruesve dhe në faqen web të AKEP, miratimin e listës së domaineve të rezervura dhe domaineve të ndaluara, etj.

Sipas AKEP, vihet re se në portale të ndryshme të mediave elektronike, rregullat e vendosura për numrin e lejuar të posedimit të domain.al përfshirë nëndomainet për individët dhe subjektet fizike dhe juridike private/tregtare konsiderohen kufizuese. Duke e konsideruar jo të drejtë këtë informacion, AKEP ka bërë disa sqarime në lidhje me këtë.

AKEP qartëson se numri i lejuar i domaineve .al sipas rregullit të ri të përcaktuar nuk përbën një numër kufizues (apo censurues) mbi të drejtën e përdorimit të këtyre domaineve, por një rregull procedurial kushtëzues sasior për të orientuar përdorimin e tyre efektiv sipas qëllimit për të cilin janë marrë në posedim, brenda një afati 1 vjeçar.

Gjithashtu, nëse një posedues ka nevojë për një numër më të madh domainesh .al, apo nëndomainesh të tij, se sa ai i përcaktuar në rregullore, duke arsyetuar nevojën, është i lejuar të pajiset nga AKEP me të drejtën e posedimit të tyre  duke vendosur kushtin e përdorimit brenda afatit 1 vjeçar.

Vendosja e këtyre rregullave është bërë nga AKEP, pasi është analizuar sjellja e deritanishme e të gjitha kategorive të poseduesve të domain.al, nevojat e tyre historike statistikore,  rastet abuzive dhe keqpërdorimi për arsye interesi në kundërshtim me kuadrin ligjor dhe rregullator në fuqi, duke ia nënshtruar paraprakisht vendimmarrjen një procesi të gjatë kosultimi publik dhe dëgjesave me palët e interesuara. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arbër Zeneli e nis me super gol sezonin e ri

Arbër Zeneli e nis me super gol sezonin e ri

Ja në çfarë ore do të performojë Dua Lipa sonte

Ja në çfarë ore do të performojë Dua Lipa sonte

Monaco nuk e fton Keitan, gati transferimi te Interi

Monaco nuk e fton Keitan, gati transferimi te Interi

Perisic përgënjështron mediat spanjolle, etiketon Modricin në foton me Brozovicin dhe Vrsaljkon

Perisic përgënjështron mediat spanjolle, etiketon Modricin në foton me Brozovicin dhe Vrsaljkon

Distria Krasniqi fiton medaljen e bronztë në Grand Prix Budapest

Distria Krasniqi fiton medaljen e bronztë në Grand Prix Budapest

Real Madridi i ofron Modricit rinovim kontrate me dyfishim page

Real Madridi i ofron Modricit rinovim kontrate me dyfishim page

Klopp: Shpenzimet ishin të pashmangshme, do përpiqemi ta fitojmë titullin

Klopp: Shpenzimet ishin të pashmangshme, do përpiqemi ta fitojmë titullin

Sturaro transferohet te Sportingu, bindet nga fjalët e Ronaldos

Sturaro transferohet te Sportingu, bindet nga fjalët e Ronaldos

Mariano Diaz nuk pranon të rikthehet te Reali si zëvendësues i Benzemas

Mariano Diaz nuk pranon të rikthehet te Reali si zëvendësues i Benzemas

Sot pritet të mbahet takimi i shumëpritur Modric-Perez

Sot pritet të mbahet takimi i shumëpritur Modric-Perez

Sevilla afër nënshkrimit me Andre Silvan

Sevilla afër nënshkrimit me Andre Silvan

Interi ka marrëveshje me Modricin, e pret takimin e tij me Realin

Interi ka marrëveshje me Modricin, e pret takimin e tij me Realin

Vardy nënshkruan për katër vjet me Leicesterin

Vardy nënshkruan për katër vjet me Leicesterin

Malcolm – Barca, një hakmarrje për Romën

Malcolm – Barca, një hakmarrje për Romën

Guardiola gati për fillimin e sezonit pas verës së “qetë”

Guardiola gati për fillimin e sezonit pas verës së “qetë”

Vieria paralajmëron Balotellin

Vieria paralajmëron Balotellin