Shteti paguan çdo vit nga 1.7 milionë euro për qiranë e 17 institucioneve

10.11.2019 22:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shteti paguan çdo vit nga 1.7 milionë euro për qiranë e 17 institucioneve

Institucionet e Kosovës, në mungesë të hapësirave publike, punën e tyre e zhvillojnë në objekte private.

17 prej tyre paguajnë qira mujore për objektet që i shfrytëzojnë.

Sipas të dhënave që ka Ministria e Administratës Publike, kjo shumë çdo vit arrin vlerën prej 1 milion e 696 mijë euro.

Në këtë listë përfshihen 6 ministri e 11 institucione të tjera.

Ndërkaq, qiranë më të lartë vjetore e paguan Administrata Tatimore e Kosovës. Vlera e saj arrin në 384 mijë euro ose 32 mijë euro në muaj.

Pas saj radhitet Ministria e Financave, që paguan qira vjetore prej 347 mijë euro.

E pas saj, edhe Zyra Kombëtare e Auditimit ku qiraja vjetore është 175 mijë euro.

Qira vjetore mbi 100 mijë euro paguajnë edhe Agjencia Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronës dhe Ministria e Integrimit Evropian, që së fundmi nga ndërtesa e qeverisë ka kaluar në objekt me qira.

Vlera e qirasë vjetore që paguajnë institucionet e tjera publike sillet prej 21 mijë euro më e ulëta, që paguan Instituti Pedagogjik i Kosovës dhe 75 mijë euro që paguan Komisioni i Pavarur i Mediave.

Vlerat milionëshe të pagesave për qira që bëhen çdo vit, shihen si të panevojshme nga ana e D+.

Visar Rushiti thotë se buxhetin e ngarkojnë më së shumti agjencitë shtetërore, pasi që një numër i madh i tyre janë në objekte private.

Ai shpjegon se nga të dhënat që ata posedojnë që nga viti 2013 deri në vitin 2016, janë shpenzuar mbi 7 milionë euro vetëm për qira të institucioneve.

Ndërkaq, buxhetit të shtetit pritet t’i shtohet edhe një shumë tjetër e lartë për objektet me qira.

Ministria e Bujqësisë dhe ajo e Kulturës do të largohen nga objekti ku kanë qenë me vitet të tëra për t’i lënë vendin Presidencës.

E në objektet ku do të vendosen, pritet që qira vjetore të paguajnë 1.26 euro.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shteti paguan çdo vit nga 1.7 milionë euro për qiranë e 17 institucioneve

Shteti paguan çdo vit nga 1.7 milionë euro për qiranë e 17 institucioneve

Banorët e Zllatarit japin tokën falas për shpronësim (VIDEO)

Banorët e Zllatarit japin tokën falas për shpronësim (VIDEO)

“Video-t e ISIS’it po xhirohen në Anamoravë”

“Video-t e ISIS’it po xhirohen në Anamoravë”

Pa patentë/ Arrestohet 18-vjeçari që shkaktoi aksidentin ku ndërruan jetë dy 17-vjeçare

Pa patentë/ Arrestohet 18-vjeçari që shkaktoi aksidentin ku ndërruan jetë dy 17-vjeçare

Haradinaj: Sot një vit Qeveria vendosi tarifën 100%, duhet të mbetet deri në njohje të shtetit të Kosovës!

Haradinaj: Sot një vit Qeveria vendosi tarifën 100%, duhet të mbetet deri në njohje të shtetit të Kosovës!

Rexhep Selimi ftohet nga Specialja, në cilësinë e të dyshuarit

Rexhep Selimi ftohet nga Specialja, në cilësinë e të dyshuarit

Shkup: Kritikohet mosndëshkueshmëria e gjuhës së urrejtjes

Shkup: Kritikohet mosndëshkueshmëria e gjuhës së urrejtjes

Rama: Mendoj dhe punoj për interesat e Shqipërisë e të Kosovës, të heqim kufirin

Rama: Mendoj dhe punoj për interesat e Shqipërisë e të Kosovës, të heqim kufirin

Kurti, Veseli dhe Haradinaj asnjë fjalë për Samitin e Ohrit

Kurti, Veseli dhe Haradinaj asnjë fjalë për Samitin e Ohrit

Arrestohet profesori rus, në çantë i gjenden dy duar të prera që përkisnin studentes së tij

Arrestohet profesori rus, në çantë i gjenden dy duar të prera që përkisnin studentes së tij

Vetëm 65 persona u dënuan për krime lufte në Kosovë, sfidë mbetet mungesa e të dhënave dhe prokurorëve

Vetëm 65 persona u dënuan për krime lufte në Kosovë, sfidë mbetet mungesa e të dhënave dhe prokurorëve

Edi Rama fajëson Kosovën që nuk shkoi në Ohër, për herë të parë sulmon Thaçin, Isa Mustafën e quan jugosllav

Edi Rama fajëson Kosovën që nuk shkoi në Ohër, për herë të parë sulmon Thaçin, Isa Mustafën e quan jugosllav

Vjedhja e rëndë në një dyqan në Pejë, Policia arreston hajdutin

Vjedhja e rëndë në një dyqan në Pejë, Policia arreston hajdutin

Mustafa kundër Mini-Schengenit Ballkanik, e quan “mini-Jugosllavi”

Mustafa kundër Mini-Schengenit Ballkanik, e quan “mini-Jugosllavi”

Qeveria në detyrë të luajë rolin e kujdestarit, mos të marrë vendime

Qeveria në detyrë të luajë rolin e kujdestarit, mos të marrë vendime

“Mini-Schengeni Ballkanik”, lëvizja e lirë, ndër konkluzat kyçe të takimit të sotëm Zaev-Rama-Vuçiq

“Mini-Schengeni Ballkanik”, lëvizja e lirë, ndër konkluzat kyçe të takimit të sotëm Zaev-Rama-Vuçiq