Shteti i fajdeve

02.06.2019 09:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shteti i fajdeve

16 mijë e 500 euro i duheshin një qytetari të Prishtinës që të paguante obligim financiar. Pa ndonjë rrugëzgjidhje sipas dosjes se hetuesisë, ky qytetar kishte marrë me fajde këtë shumë.

Një gjë e tillë i ka sjellë atë dhe familjen e tij para disa muajsh buzë shkatërrimit të plotë financiar. Në emër të vonesave të kamatës për 16 mijë e 500 euro, ky qytetar ka paguar 50 mijë euro, shkruan sot Koha Ditore. Megjithatë, për fajdexhinjtë kjo shumë nuk ka mjaftuar për ta konsideruar borxhin e shlyer.

Në emër të kamatës së fajdesë këtij qytetari i është marrë edhe një dyqan në vlerë të dhjetëra mijëra eurove. Këto 16 mijë euro, ky qytetar, sipas rrëfimit të tij në hetuesi, i kishte marrë për të paguar të njëjtën shumë për një tjetër fajdexhi. Sepse fajdetë kështu funksionojnë. Nëse hyn një herë në fajde, herëve të tjera përfundon duke marrë fajde për të paguar fajdetë.

Fenomeni i fajdeve, që kryesisht ndodh si pasojë e kushteve të vështira ekonomike ose si pasojë e mungesës së parave kesh në treg, është pothuajse i amnistuar nga shteti.

Sistemi i drejtësisë ka dështuar të adresojë problemin e fajdeve. Deri në vitin 2012, të tilla raste janë trajtuar pak, për shkak që Kodi i atëhershëm Penal nuk e precizonte fajdenë si vepër penale. Zgjerimi dhe precizimi i saj në ndryshimin e Kodit Penal në vitin 2013 krijoi bazë të mirë ligjore për të ndjekur fajdexhinjtë, por realisht pak raste janë ndjekur e gjykuar për këto vite. Grupet e fajdexhinjve cilësohen grupe të fuqishme, me potencë financiare, me lidhje të mira me politikën e drejtësinë, që i bëjnë të paprekshëm. Këto i dëshmoi edhe afera me fajde e publikuar së fundmi në mediat e KOHËS. (Artikullin qendror të “E diela me Koha Ditore” mund ta lexoni të plotë në numrin e sotëm të gazetës)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”