Shteti evropian që e paguan rininë për të mos i ikur

05.08.2019 13:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shteti evropian që e paguan rininë për të mos i ikur

Të qenit i ri dhe polak kurrë nuk ka qenë kaq fitimprurës. Një ligj i ri që hyri në fuqi këtë javë në Poloni heq taksën në të ardhura për afro 2 milionë punëtorët e rinj.

E krejt kjo është mënyrë e Qeverisë për t’i dhënë fund tkurrjes dramatike të trurit, të cilën Polonia e ka përjetuar qëkur iu bashkua Bashkimit Evropian, 15 vjet më parë.

Kryeministri Mateusz Morawiecki ka thënë se përjashtimi nga taksa do t’u sjellë mundësi të reja të rinjve, “të ngjashme me ato që i kanë të qasshme në Perëndim”. Polakët nën moshën 26-vjeçare, të cilët fitojnë më pak se 85.528 zllotë polakë (22.547 dollarë) në vit u përjashtuan nga taksa prej 18 për qind në të ardhurat vjetore, nisur prej 1 gushtit, shkruan CNN, transmeton “Koha Ditore”. Përfitimi është goxha zemërgjerë, duke pasur parasysh se rroga mesatare e polakëve është nën 60 mijë zllotë apo 15.700 dollarë në vit.

Qeveria njoftoi se 2 milionë qytetarë kualifikohen për këtë përfitim.

Kur Polonia dhe shtatë vende të tjera të Evropës Qendrore dhe Lindore iu bashkuan Bashkimit Evropian më 2004, qytetarët e tyre fituan të drejtën për të punuar përreth bllokut, pa pasur nevojë për leje pune apo viza. Kur mundohej ta mbronte ligjin e ri në Parlament, Morawiecki tha se 1.7 milionë njerëz kanë braktisur Poloninë gjatë 15 vjetëve të fundit.

“Është sikur krejt qyteti i Varshavës të ikte… është humbje madhore”, tha ai. “E kjo duhet të marrë fund, të rinjtë duhet të qëndrojnë në Poloni”, tha Morawiecki.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shteti evropian që e paguan rininë për të mos i ikur

Shteti evropian që e paguan rininë për të mos i ikur

Ilir Deda reagon, thotë se është lënë vonë data për shpërbërjen e Kuvendit

Ilir Deda reagon, thotë se është lënë vonë data për shpërbërjen e Kuvendit

Haradinaj: Mirëpres vendimin për mbajtjen e seancës për shpërbërjen e Kuvendit

Haradinaj: Mirëpres vendimin për mbajtjen e seancës për shpërbërjen e Kuvendit

Krasniqi: Pas shpërndarjes së Kuvendit, presidenti të caktojë sa më shpejtë datën e zgjedhjeve

Krasniqi: Pas shpërndarjes së Kuvendit, presidenti të caktojë sa më shpejtë datën e zgjedhjeve

Kuvendi shpërbëhet më 22 gusht

Kuvendi shpërbëhet më 22 gusht

Kryetari i tri mandateve që humbi tri palë zgjedhje

Kryetari i tri mandateve që humbi tri palë zgjedhje

I mblodhi 12 mijë euro për djalin e sëmurë, të gjitha i shpenzoi në drogë e prostituta

I mblodhi 12 mijë euro për djalin e sëmurë, të gjitha i shpenzoi në drogë e prostituta

Pas rimarrjes së postit, Mustafës i shkon në zyrë Kosnetti

Pas rimarrjes së postit, Mustafës i shkon në zyrë Kosnetti

LDK-ja do të garojë e vetme në zgjedhjet e parakohshme

LDK-ja do të garojë e vetme në zgjedhjet e parakohshme

Java vendimtare për zgjedhjet e reja

Java vendimtare për zgjedhjet e reja

Temperatura përvëluese në Kosovë, të enjten 34 gradë Celsius

Temperatura përvëluese në Kosovë, të enjten 34 gradë Celsius

Kosova po i tejkalon afatet ligjore dhe kushtetuese për dalje nga kriza 2 orë më parë

Kosova po i tejkalon afatet ligjore dhe kushtetuese për dalje nga kriza 2 orë më parë

Mbi 250 milionë euro të hyra për katër muaj nga mërgimtarët

Mbi 250 milionë euro të hyra për katër muaj nga mërgimtarët

Nëse shpërndahet Kuvendi, Kosova humb hiq më pak se 90 milionë euro 4 orë më parë

Nëse shpërndahet Kuvendi, Kosova humb hiq më pak se 90 milionë euro 4 orë më parë

Edhe shqiptarët kishin marrë pjesë në operacionin “Stuhia” në Kroaci

Edhe shqiptarët kishin marrë pjesë në operacionin “Stuhia” në Kroaci

Vetëvendosje kërkon heqjen e taksës në “Rrugën e Kombit”, e quan plaçkitje e qytetarëve

Vetëvendosje kërkon heqjen e taksës në “Rrugën e Kombit”, e quan plaçkitje e qytetarëve