Shteti danez pranon përgjegjësinë për rastet e abuzimit të fëmijëve

14.08.2019 09:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shteti danez pranon përgjegjësinë për rastet e abuzimit të fëmijëve

Kryeministrja daneze, Mette Frederiksen, u ka kërkuar zyrtarisht falje qindra viktimave të abuzimit seksual, në shtëpitë e administruara nga shteti.

Nga viti 1945 deri në 1976 fëmijët u abuzuan seksualisht, u rrahën dhe u droguan, u zbulua përmes një hetimi zyrtar.
Abuzimi ndodhi në të gjithë Danimarkën. Përmes fushatave të ndryshme i është bërë thirrje për vite me radhë shtetit për të pranuar fajin.

“Falje do të thotë gjithçka. Gjithë çfarë donim ishte paqja e mendjes”, tha njëri prej viktimave, Arne Roel Jorgensen.

Gjashtëdhjetë e tetë vjeçari i tha BBC-së se si jeta e shumë fëmijëve ishte shkatërruar nga abuzimi.

Kryeministrja u takua me dhjetëra viktima në rezidencën e saj zyrtare në Marienborg.

“Do të doja të shikoja secilin prej jush në sy dhe të them më vjen keq”, u tha ajo atyre.

“Unë nuk mund ta marr fajin, por unë mund të marr përgjegjësinë.”
Shumë nga të pranishmit ishin me lot, ndërsa ajo tha se fëmijët ishin marrë nga prindërit e tyre, dhe në vend që të merrnin mbështetje dhe ngrohtësi, ata morën poshtërime dhe abuzime.

Shumë nga viktimat kanë thënë se nuk kërkojnë dëmshpërblim, por zonja Rasmussen thotë se mund ta kuptojë këdo që e dëshiron atë.

Bjorn Elmquist beson se duhet të ngrihet një komision dhe një fond për të vlerësuar kompensimin, pasi ai e konsideron abuzimin një shkelje të qartë të konventës së torturave që u përfshi në ligjin danez më 1984.

“Nuk është thjesht një çështje që vetëm duhet shprehur keqardhje”, thotë ai. /rel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shteti danez pranon përgjegjësinë për rastet e abuzimit të fëmijëve

Shteti danez pranon përgjegjësinë për rastet e abuzimit të fëmijëve

343 pacientë kërkuan trajtim shëndetësorë dje në Spitalin e Pejës

343 pacientë kërkuan trajtim shëndetësorë dje në Spitalin e Pejës

Mësohet arsyeja e rrahjes me karrige mbrëmë në Gjilan

Mësohet arsyeja e rrahjes me karrige mbrëmë në Gjilan

“Zgjedhjet e parakohshme çojnë drejt një kthese shpresëdhënëse”

“Zgjedhjet e parakohshme çojnë drejt një kthese shpresëdhënëse”

Bien temperaturat, sot më freskët-pasdite shtrëngata me shi

Bien temperaturat, sot më freskët-pasdite shtrëngata me shi

86 vjet nga vrasja e Hasan Prishtinës – Thaçi kujton figurën e tij

86 vjet nga vrasja e Hasan Prishtinës – Thaçi kujton figurën e tij

Lufta kundër nepotizmit, punësimet familjare pritet të vazhdojnë edhe në Qeverinë e re

Lufta kundër nepotizmit, punësimet familjare pritet të vazhdojnë edhe në Qeverinë e re

Vendet e NATO-s i kërkojnë Kosovës e Serbisë t’i ulin tensionet 51 minuta më parë

Vendet e NATO-s i kërkojnë Kosovës e Serbisë t’i ulin tensionet 51 minuta më parë

KEK-u punëson në Zyrë Ligjore një të dënuar për tri vepra penale

KEK-u punëson në Zyrë Ligjore një të dënuar për tri vepra penale

Bajrami: Këto dy vjet është qeverisur në bazë të Kanunit e odave – vi të kuqe PDK-së për koalicion

Bajrami: Këto dy vjet është qeverisur në bazë të Kanunit e odave – vi të kuqe PDK-së për koalicion

Molliqaj: Pa LDK’në, VV’ja përfundon në vendin e tretë apo të katërt

Molliqaj: Pa LDK’në, VV’ja përfundon në vendin e tretë apo të katërt

Phillips: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë – është vazhdimësi e afërsisë së Ramës me Erdoganin

Phillips: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë – është vazhdimësi e afërsisë së Ramës me Erdoganin

Haradinaj: Nuk synojmë koalicion me PDK’në, VV’në dhe LDK’në

Haradinaj: Nuk synojmë koalicion me PDK’në, VV’në dhe LDK’në

Mustafa: Ata që e kanë katandisur paranë publike duhet të shkojnë në lavazh jo të qeverisin

Mustafa: Ata që e kanë katandisur paranë publike duhet të shkojnë në lavazh jo të qeverisin

Deda zyrtarëve të PDK’së: Pozitive të dalësh në opozitë, gara s’është për jetë a vdekje

Deda zyrtarëve të PDK’së: Pozitive të dalësh në opozitë, gara s’është për jetë a vdekje

Kadri Veseli me rrëfim personal për fillesat e tij në politikë

Kadri Veseli me rrëfim personal për fillesat e tij në politikë