Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

07.03.2019 15:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Të 28 vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë përkrahur një vendim për të kundërshtuar një propozim të ekzekutivit të BE-së, për të shtuar Arabinë Saudite në listën e zezë të shteteve, që dyshohet se kanë toleruar financimin e terrorizmit dhe shpërlarjen e parave.

Ky vendim ka ardhur pas presionit nga Riadi që të mos shtohet në këtë listë.

Shtetet e bllokut evropian kanë thënë përmes një deklarate se vendimi unanim është marrë sepse Komisioni Evropian nuk ka qenë transparent në këtë proces, i cili për pasojë nuk ka inkurajuar shtetet që të marrin hapa në këtë drejtim.

Ky vendim tani detyron Komisionin Evropian që të përgatisë një listë të re.

“Jam e zhgënjyer mirëpo shpresoj se nuk dukem si dikush që është duke hequr dorë”, ka thënë komisionerja evropiane që ka hartuar këtë listë, Vera Jourova.

Ajo ka thënë se procesi ka qenë transparent dhe është bazuar në përkushtimin e shteteve të BE-së për të vepruar kundër “shpërlarjes së parave dhe financimit të terrorizmit”.

Komisioni ka publikuar muajin e kaluar një listë të zezë me 23 vende që kanë toleruar shkelje të tilla, duke përfshirë katër territore amerikane, vlerësim i cili nga Uashingtoni është cilësuar “i mangët”.

Në mesin e vendeve tjera në këtë listë janë edhe Nigeria, Panamaja, Libia, Irani, Pakistani, Koreja Veriore dhe Afganistani.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga aksidenti në Gjilan

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga aksidenti në Gjilan

Aksident i rëndë në qendër të Gjilanit, nuk dihet numri i personave të lënduar

Aksident i rëndë në qendër të Gjilanit, nuk dihet numri i personave të lënduar

BE-ja reagon për emërimin e Shalës në Agjencinë për Krahasimin dhe Verifikim e Pronës

BE-ja reagon për emërimin e Shalës në Agjencinë për Krahasimin dhe Verifikim e Pronës

Kardinali francez Barbain shpallet fajtor për fshehje të abuzimeve

Kardinali francez Barbain shpallet fajtor për fshehje të abuzimeve

Ministri Gashi takoi Ministrin e Jashtëm të Maltës, Carmelo Abela, pritet marrëveshje mes dy vendeve

Ministri Gashi takoi Ministrin e Jashtëm të Maltës, Carmelo Abela, pritet marrëveshje mes dy vendeve

Daçiq: SHBA e angazhuar rreth Kosovës, BE luan lojë të dyfishtë

Daçiq: SHBA e angazhuar rreth Kosovës, BE luan lojë të dyfishtë

Kërkesë për paraburgim për personin që ka goditur me veturë një fëmijë 12 vjeçar në Komunën e Rahovecit

Kërkesë për paraburgim për personin që ka goditur me veturë një fëmijë 12 vjeçar në Komunën e Rahovecit

Formohet iniciativë bashkëpunimi për projekte të ndryshme mes grave në Kosovë dhe në Britani

Formohet iniciativë bashkëpunimi për projekte të ndryshme mes grave në Kosovë dhe në Britani

Rama thirrje qytetarëve: Na vini në provë

Rama thirrje qytetarëve: Na vini në provë

Tusk: politikat për zgjerimin e BE-së janë prioritet

Tusk: politikat për zgjerimin e BE-së janë prioritet

2,5 milionë euro për ndërtimin e objektit të ri të Administratës Komunale në Lipjan

2,5 milionë euro për ndërtimin e objektit të ri të Administratës Komunale në Lipjan

Deda: Pa e ditur se çfarë do të ndodh me taksën është hajgare me kërku votimin e platformës për dialogun

Deda: Pa e ditur se çfarë do të ndodh me taksën është hajgare me kërku votimin e platformës për dialogun

Limaj: Nuk është në interes të Kosovës të zvarritet platforma e dialogut

Limaj: Nuk është në interes të Kosovës të zvarritet platforma e dialogut