Shtatëvjeçari më i shpejtë në botë, vrapimin në 100 metra e arrin për 13.48 sekonda (Foto/Video)

14.02.2019 12:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shtatëvjeçari më i shpejtë në botë, vrapimin në 100 metra e arrin për 13.48 sekonda (Foto/Video)

Rudolph “Blaze” Ingram është duke shkruar hapave të Usain Bolt, njeriut më të shpejtë në botë. Por, ajo çfarë e bën të veçantë këtë djalë është mosha – 7-vjeç.

Në videon e postuar në poshtë, djaloshi nga Florida ka bërë progres të madh sa i përket vrapimit në 100 metra, që në gusht të vitit të kaluar e kishte përfunduar për 14.59 sekonda, transmeton Telegrafi.

Ai së fundmi e ka dëshmuar këtë për faktin se të njëjtën distancë e ka përshkuar për vetëm 13.48 sekonda, kurse distancën prej 60 metra e arrin për 8.69 sekonda.

Atleti nga Xhamajka Usain Bolt, mban rekordin për vrapimin më të shpejtë që e ka arritur për 9.58 sekonda në Berlin në vitin 2009. Ai ka arritur që të vrapojë me shpejtësi prej 44.72 kilometra në orë.

Babai i tij që menaxhon llogarinë në Instagram ka postuar videon që tregon se sa i shpejtë është ky 7-vjeçar, ndërkaq mbi 300 mijë ndjekës llogaritet të ketë në rrjetin social. Ai po konsiderohet si 7-vjeçari më i shpejtë në botë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Shtatëvjeçari më i shpejtë në botë, vrapimin në 100 metra e arrin për 13.48 sekonda (Foto/Video)

Shtatëvjeçari më i shpejtë në botë, vrapimin në 100 metra e arrin për 13.48 sekonda (Foto/Video)

De Jong: Bëmë mirë ndaj Realit, VAR-i i favorizon klubet e mëdha

De Jong: Bëmë mirë ndaj Realit, VAR-i i favorizon klubet e mëdha

Mashtrimi më i kushtueshëm në internet buron nga dashuria

Mashtrimi më i kushtueshëm në internet buron nga dashuria

Icardi mbërrin i pari në stërvitjen e Interit, pavarësisht raporteve të tensionuara  

Icardi mbërrin i pari në stërvitjen e Interit, pavarësisht raporteve të tensionuara  

Gjenetika apo diçka tjetër? Përse disa meshkuj nuk kanë mjekër të dendur, të vrazhdë dhe më mashkullore?

Gjenetika apo diçka tjetër? Përse disa meshkuj nuk kanë mjekër të dendur, të vrazhdë dhe më mashkullore?

Flagshipi i LG-së vjen me sistem audio revolucionare

Flagshipi i LG-së vjen me sistem audio revolucionare

Ricciardio: Po frymëzohem prej Hamiltonit

Ricciardio: Po frymëzohem prej Hamiltonit

Juventusi ofron Dybalan dhe para kesh për Salahun

Juventusi ofron Dybalan dhe para kesh për Salahun

Nga puthjet nën ujë e deri te pozat afër llavës së vullkanit – imazhet e veçanta të çifteve (Foto)

Nga puthjet nën ujë e deri te pozat afër llavës së vullkanit – imazhet e veçanta të çifteve (Foto)

Portland i shkakton humbje Golden Statet, çereku i fundit fatal për kampionët

Portland i shkakton humbje Golden Statet, çereku i fundit fatal për kampionët

Konsumimi i kanabisit si tinejxher/e, shkakton depresion më vonë

Konsumimi i kanabisit si tinejxher/e, shkakton depresion më vonë

Pas Evropës edhe India kthehet kundër Android

Pas Evropës edhe India kthehet kundër Android

Kessie ndihet mirë te Milani, ëndërron kualifikimin në Ligën e Kampionëve

Kessie ndihet mirë te Milani, ëndërron kualifikimin në Ligën e Kampionëve

Shënohet Dita Botërore e Radios, teknologjia që ndryshoi jetët e miliona njerëzve

Shënohet Dita Botërore e Radios, teknologjia që ndryshoi jetët e miliona njerëzve

Tottenhami fiton bindshëm përballjen e parë ndaj Borussia Dortmundit, me një këmbë në çerekfinale

Tottenhami fiton bindshëm përballjen e parë ndaj Borussia Dortmundit, me një këmbë në çerekfinale

“Pamje që të lënë pa frymë” dhe shumëçka tjetër në një vend: Ishulli më i shtrenjtë në botë është në shitje, tregohet edhe çmimi (Foto/Video)

“Pamje që të lënë pa frymë” dhe shumëçka tjetër në një vend: Ishulli më i shtrenjtë në botë është në shitje, tregohet edhe çmimi (Foto/Video)