Shtatë arsye përse duhet të bëni seks ndërsa jeni shtatzënë

29.09.2016 17:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shtatë arsye përse duhet të bëni seks ndërsa jeni shtatzënë

Të bësh seks gjatë shtatzënisë?

Mesa duket kjo është një nga gjërat që duhet bërë patjetër, vetëm nëse mjeku ju ka këshilluar të kundërtën.

Seksi gjatë shtatzënisë sjell orgazma epike dhe një gjumë më të mirë.

Lexoni më poshtë shtatë arsye përse duhet të bëni seks gjatë shtatzënisë.

-Ul presionin e gjakut

Sidomos në tremujorin e dytë, femrat shtatzëna rrezikohen nga presioni i gjakut. Seksi çliron okstitokin, një hormon që ul presionin e gjakut, redukton stresin dhe rrezikun e atakut kardiak.

-Orgazma fantastike

Mund të duket e habitshme, por orgazmat kur jeni shtatzënë janë më të mira. Shtatzënia rrit nivelet e estrogjenit dhe progesteronit, çka do të thotë më shumë kënaqësi në zonat erogjene.

-Forcon sistemin imunitar

Shtatzënia e ul në mënyrë natyrale mbrojtjen imunitare, ndaj seksi është një mundësi për ta çuar sistemin në nivelet normale. Seksi shton disa antitrupa që mbajnë larg gripin dhe ftohjen.

-Flini më mirë

Seksi lëshon endorfinë dhe ajo ju ndihmon për të pasur një gjumë më të mirë.

-Forcon legenin

Disa shtatzëna bëjnë ushtrime për të forcuar legenin përpara lindjes. Por seksi i rregullt e bën këtë gjë në mënyrë fantastike. Legeni juaj do jetë i fortë dhe i tonifikuar.

-Krijon lidhje më të mirë

Seksi gjatë shtatzënise forcon më shumë marrëdhënien në çift. Pse? Sepse oksitokina është hormoni përgjegjës për dashurinë dhe lidhjen. Kjo vlen edhe për ty dhe beben, që përfiton nga nivelet e hormoneve në trupin tënd.

-Parandalon para-eklampsinë

Kjol për shkak se seksi ul presionin e gjakut. Para-eklampsia ndodh kur presioni i gjakut rritet ndjeshëm tek një grua shtatzënë. Teksa u duhet të monitoroni vazhdimisht dietën, seksi ju ndihmon.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burrat që kanë këtë formë të organit gjenital rrezikohen nga ky lloj kanceri

Burrat që kanë këtë formë të organit gjenital rrezikohen nga ky lloj kanceri

Doktoresha ndahet nga i dashuri: Më tha se vagina ime…(Foto)

Doktoresha ndahet nga i dashuri: Më tha se vagina ime…(Foto)

“Do të jap virgjërinë time”, 15-vjeçarja nga Berati ofrohet për para, arsyeja e trishtë (Foto)

“Do të jap virgjërinë time”, 15-vjeçarja nga Berati ofrohet për para, arsyeja e trishtë (Foto)

Në një galeri të vetme, këto janë dashnoret e politikanëve shqiptarë (Foto)

Në një galeri të vetme, këto janë dashnoret e politikanëve shqiptarë (Foto)

Seks gjatë orarit të punës: Nëpunësit civil kapen në aksion, kërcënohen me përjashtim nga puna (Video)

Seks gjatë orarit të punës: Nëpunësit civil kapen në aksion, kërcënohen me përjashtim nga puna (Video)

“Nuk do të bëj më seks të keq” (Foto) +18

“Nuk do të bëj më seks të keq” (Foto) +18

Ja dëmet e shkaktuara nga seksi anal… do t’ju pataksin! +18

Ja dëmet e shkaktuara nga seksi anal… do t’ju pataksin! +18

Skandaloze! Beogradi, ‘strofulla’ ku turistët kryejnë seks me kafshët

Skandaloze! Beogradi, ‘strofulla’ ku turistët kryejnë seks me kafshët

Daqiq nuk di anglisht, por shikoni si këndon turqisht para Erdoganit (Video)

Daqiq nuk di anglisht, por shikoni si këndon turqisht para Erdoganit (Video)

Piknik dhe çmenduri: Festivali i seksit ‘Teddy Bare’ në SHBA (Foto +18)

Piknik dhe çmenduri: Festivali i seksit ‘Teddy Bare’ në SHBA (Foto +18)

Kapen duke bërë seks të hapur në rrugë, çifti filmohen dhe ia postojnë videon (Video, +18)

Kapen duke bërë seks të hapur në rrugë, çifti filmohen dhe ia postojnë videon (Video, +18)

Trondit 27-vjeçarja: Po bëj seks të çmendur me tre kolegë, por i dashuri…

Trondit 27-vjeçarja: Po bëj seks të çmendur me tre kolegë, por i dashuri…

“S’dalim dot në ballkon se shohim këta duke kryer marrëdhënie”, çifti në Fier (Foto +18)

“S’dalim dot në ballkon se shohim këta duke kryer marrëdhënie”, çifti në Fier (Foto +18)

‘Ishte i pari për mua, më bleu iPhone’/ Rrëfimi i vajzës nga Laçi për lidhjen me burrin e martuar…

‘Ishte i pari për mua, më bleu iPhone’/ Rrëfimi i vajzës nga Laçi për lidhjen me burrin e martuar…

Pozicionet seksi/ I hipi të dashurit sipër, detaji i këtyre fotove ka bërë bujë në internet… +18

Pozicionet seksi/ I hipi të dashurit sipër, detaji i këtyre fotove ka bërë bujë në internet… +18

I thotë të dashurit se është me shoqen, i riu e kap ‘mat’ me dy djem

I thotë të dashurit se është me shoqen, i riu e kap ‘mat’ me dy djem