Shqiptari nga Kosova, kandidat për asamblenë e Nju Jorkut

06.11.2018 21:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqiptari nga Kosova, kandidat për asamblenë e Nju Jorkut

Shqiptari nga Kosova, Vedat Gashi, është një nga kandidatët për asamblenë e Nju Jork, duke triumfuar në garën e brendshme të Partisë së Pavarësisë në Nju Jork, duke marrë edhe emërimin nga demokratët.
Në një lëvizje të papritur, partia, e cila në zgjedhjet e kaluar mbështeti Kevin Byrne, tashmë ka vendosur të mbështesë kandidatin e sapoardhur.

“Gashi është zëri i pavarur që kemi nevojë në një kohë kur komuniteti dhe kombi ynë janë shumë të ndarë “, tha Frank Mackay, kryetar i Partisë së Pavarësisë së Nju Jorkut.

“Ne duhet të zgjedhim drejtuesit që i vlerësojnë njerëzit mbi partinë”, shton ai.

Gashi tashmë ka fituar mbështetjen e Familjeve të Punës dhe Barazisë së Grave partitë, së bashku me emërimin demokrat.

“Jam i nderuar dhe i kënaqur që kam mbështetjen e Partisë së Pavarësisë së Nju Jorkut”, tha Gashi, duke shtuar “Unë pres që të punoj me njerëz nga të gjitha anët për të bërë atë që është më mirë për distriktin tonë”.

Ai njihet si kontribuues dhe lobist i madh i çështjes kombëtare në Amerikë.

Avokati kosovar ka qenë i angazhuar nga USAID në Kosovë për draftimin e ligjeve të ndryshme kushtetuese. /tch/

 

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Shqiptari nga Kosova, kandidat për asamblenë e Nju Jorkut

Shqiptari nga Kosova, kandidat për asamblenë e Nju Jorkut

Votimet e hershme në Amerikë thyejnë të gjitha rekordet

Votimet e hershme në Amerikë thyejnë të gjitha rekordet

Kusari-Lila e quan të lodhët vendimin e qeverisë për produktet serbe

Kusari-Lila e quan të lodhët vendimin e qeverisë për produktet serbe

Pacolli tregon arsyen e vendimit për 10 përqindëshin në importin e mallrave nga Serbia

Pacolli tregon arsyen e vendimit për 10 përqindëshin në importin e mallrave nga Serbia

Reçica në Beograd thotë se Kosova përballet me shkallë të ulët të punësimit

Reçica në Beograd thotë se Kosova përballet me shkallë të ulët të punësimit

MMPH mbështet pastrimin e shtratit të lumit Marevc- Prishtinë

MMPH mbështet pastrimin e shtratit të lumit Marevc- Prishtinë

Haradinaj: Testamenti që na e lanë heronjtë për një Kosovë të lirë, me ushtrinë e vet, po realizohet

Haradinaj: Testamenti që na e lanë heronjtë për një Kosovë të lirë, me ushtrinë e vet, po realizohet

Thaçi kujton dëshmorët e UÇK-së të rënë afër Opterushës së Rahovecit

Thaçi kujton dëshmorët e UÇK-së të rënë afër Opterushës së Rahovecit

Abelard Tahiri: Vizita ime në SHBA nuk ndërlidhet me Gjykatën Speciale

Abelard Tahiri: Vizita ime në SHBA nuk ndërlidhet me Gjykatën Speciale

Ministri Shala iu vë masë të gjitha produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina

Ministri Shala iu vë masë të gjitha produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina

Thaçi, Franca mbështetëse e fuqishme e Kosovës për INTERPOL dhe viza

Thaçi, Franca mbështetëse e fuqishme e Kosovës për INTERPOL dhe viza

Nisma për pajtim thellon ndarjen

Nisma për pajtim thellon ndarjen

Kryeprokurori Lumezi, prioritetet ndjekja e suksesshme e krimit të organizuar

Kryeprokurori Lumezi, prioritetet ndjekja e suksesshme e krimit të organizuar

Kosova i përgjigjet fushatës së Serbisë për heqjen njohjeve, i vendos taksë në mallra

Kosova i përgjigjet fushatës së Serbisë për heqjen njohjeve, i vendos taksë në mallra

Deklarata e Kruz për kufijtë, kështu i përgjigjet Haradinaj

Deklarata e Kruz për kufijtë, kështu i përgjigjet Haradinaj

KMDLNj: Gjendja shëndetësore e Sylejman Selimit nuk është e mirë

KMDLNj: Gjendja shëndetësore e Sylejman Selimit nuk është e mirë