Shqiptari i Dobrosinit në Nish, Vuçiçit në sy: Fshatin ma keni zbrazur. Atje dikur kishte 172 familje, sot vetëm 52 !?

15.10.2016 20:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqiptari i Dobrosinit në Nish, Vuçiçit në sy: Fshatin ma keni zbrazur. Atje dikur kishte 172 familje, sot vetëm 52 !?

Ne shqiptarët, serbët dhe maqedonët mund t’i zgjidhim problemt tona mes veti” i tha kyreministrit serb Aleksander Vuçic shqiptari me emrin Mehmet i shtrirë në spitalin e Nishit, çka Vucic është përgjigjur se “edhe unë jam një nga tre që mundem të kontriboj në këtë drejtim..”, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.

Gjatë qëndrimit në Nish kryeministri serb Aleksandar Vucic, pas takimit me Edi Ramen ka vizituar spitalin e qytetit në të cilin ka takuar një shqiptar me emrin Mehmet nga Dobrosini i Bujanocit, ne kufi me Kosoven , qender kjo e njohur e rrezistencës shqiptare (UCPMB-së) kunder Serbisë.

Kryeministrti serb pasi ja zgjati dorën Mehmetit, si zakonisht në Serbi, fillimisht e pyeti se prej nga është dhe cfare nacionalieti, se mos është shqiptar? Kurse plaku në spitaline Nishit i është përgjigjur shkurt: Po, jam nga Dobrosini i Bujanocit.

Pasi Vucic e kupton i ka thënë Mehemtit se “Unë kam qenë atje, kam vizituar dy herë në Dobrosin.” Por këtu Vucic nuk ka precizuar se ishte për takime me ushtirinë, xhandremrinë dhe policinë serbe.

Në vazhdim të bisedës plaku Mehemti nga Dobrosini i ka thëne troç në sy kryeministrit serb në Nish se “Siç po e dini tash , unë vij nga Dobrosini. Nuk di sa jeni ne dijeni, ky fshat dikur ka pasur 172 familje, kurse tani ka vetëm 52 sish ?!..”

Vuçiç më pas ka pyetur: Po ku shkuan ata, në Kosovë?

Kurse shqiptari Mehemti ju është përgjigjur: Jo jo çfarë Kosovë, shqiptarët shkuan jashtë, ju duhet ta dini mirë se në Dobrosin, Bujanoc në vendbanimet shqiptare papunësia është me e madhe ?!.. Kur të vish herën tjetër në Dobrosin, si të jemi gjallë e rehat, me juve kam muhabet, se kam edhe shumë gjera tjera me ju thënë.. Të pres!..”

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


106 studentë të pakicave janë regjistruar në UP

106 studentë të pakicave janë regjistruar në UP

Kapen me armë tre fëmijë në Drenicë, po gjuanin në shenjë

Kapen me armë tre fëmijë në Drenicë, po gjuanin në shenjë

Haradinaj për median kroate: Ndryshimi i kufijve, eksperiment i rrezikshëm

Haradinaj për median kroate: Ndryshimi i kufijve, eksperiment i rrezikshëm

Vetëvendosje e do dorëheqjen e Presidentit dhe Kryeministrit, shkak vonesat në liberalizim

Vetëvendosje e do dorëheqjen e Presidentit dhe Kryeministrit, shkak vonesat në liberalizim

Aksion i policisë kundër drogave, arrestohen pesë persona

Aksion i policisë kundër drogave, arrestohen pesë persona

S’ka të ndalur dhuna në familje, tri raste të raportuara vetëm në 24 orët e fundit

S’ka të ndalur dhuna në familje, tri raste të raportuara vetëm në 24 orët e fundit

Sfida e amendamenteve kushtetuese

Sfida e amendamenteve kushtetuese

Ish-lehtësuesi i dialogut: Me korrigjimin e kufijve të pajtohen dy popujt

Ish-lehtësuesi i dialogut: Me korrigjimin e kufijve të pajtohen dy popujt

Ministria e Kulturës pritet që të zhvendoset në Prizren

Ministria e Kulturës pritet që të zhvendoset në Prizren

Borxhi milionësh ndaj Bechtel Enkas: Qeveria planifikon ta kryejë në vitin që vjen

Borxhi milionësh ndaj Bechtel Enkas: Qeveria planifikon ta kryejë në vitin që vjen

Diplomacia defanzive

Diplomacia defanzive

Ndërron jetë veprimtari i çështjes kombëtare Nazmi Llapashtica – Lalia

Ndërron jetë veprimtari i çështjes kombëtare Nazmi Llapashtica – Lalia

Haskuka lë në komunë drejtorin e dënuar për dy vepra penale

Haskuka lë në komunë drejtorin e dënuar për dy vepra penale

Daçiq: BE-ja nuk mund të vendosë si kusht njohjen Kosovës, për pranimin e Serbisë në BE

Daçiq: BE-ja nuk mund të vendosë si kusht njohjen Kosovës, për pranimin e Serbisë në BE

Veseli: Për mua dhe Thaçin, Mitrovica është e shenjtë

Veseli: Për mua dhe Thaçin, Mitrovica është e shenjtë

Vazhdon të rritet numri i veteranëve që po marrin pensione

Vazhdon të rritet numri i veteranëve që po marrin pensione