Shqiptarët e veriut apelojnë për dalje masovike në zgjedhje

29.11.2020 13:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqiptarët e veriut apelojnë për dalje masovike në zgjedhje

Banorët shqiptarë të veriut të Mitrovicës kanë apeluar që bashkëkombasit e tyre të dalin në numër sa më të madh në zgjedhjet e jashtëzakonshme që po mbahen sot në këtë komunë.

Ata thanë se sa më i madh të jetë numri i tyre në këto zgjedhje, aq më shumë shqiptarë do të kenë legjitimitet politik në nivel komunal.

Emir Azemi, qytetar i veriut të Mitrovicës, ka bërë të ditur për KosovaPress, se numri i madh i votuesve shqiptarë në këto zgjedhje, krijon mundësinë e legjitimitetit politik të më shumë përfaqësuesve shqiptarë në përfaqësimin e interesave të tyre të çfarëdo niveli.

“Duke marrë parasysh se zgjedhjet e kanë edhe një lloj legjitimiteti politik, atëherë mendoj se sa më i madh numri i qytetarëve në zgjedhje aq më shumë shqiptarë në të ardhmen do të kenë legjitimitet politik për t’i përfaqësuar interesat e tyre të çfarëdo niveli ose mundësie që iu jepet atyre”, ka thënë Azemi.

Edhe Florent Dobroshi, qytetar nga kjo pjesë e qytetit të Mitrovicës, ka bërë thirrje që shqiptarët e kësaj pjese të dalin sa më masovikisht për të votuar përfaqësuesit e tyre.

Sipas tij, përmes përfaqësuesve shqiptarë në kuvendin komunal duhet të shprehen të gjitha problemet në mënyrë që të krijohet një mirëqenie më e mirë për ta.

“Presim çdoherë më mirë, arsyeja e vetme është se po zgjedhim përfaqësuesit tonë të cilët na përfaqësojnë në instanca komunale. Thjesht interesat tona nëpërmjet këtyre përfaqësuesve të shprehen dhe të na përmirësojnë mirëqenien tonë njerëzore”, tha për KosovaPress Dobroshi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo