Shqipëria vazhdon të braktiset, 70 mijë të larguar në 2018-19

28.05.2019 19:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqipëria vazhdon të braktiset, 70 mijë të larguar në 2018-19

Ikjet nga Shqipëria vazhdojnë çdo ditë. Shpresëthyerit më të shumtë janë të rinjtë shqiptarë, të cilët nuk shikojnë asnjë prespektivë në këte vend me shumë plagë sociale të pashërueshme. Mungesa e persepktivës konstatohet në çdo drejtim. Gjendja ekonomike, rendi, problemet e gjakmarrjes, hakmarrjes, pamundësia e gjetjes së një vendi pune janë disa nga plagët sociale që detyrojnë të rinjtë dhe familjet shqiptare që të kërkojnë emigrim me çdo mënyre.

Vetëm për vitin 2018 dhe në pesë muajt e parë të vitit 2019, llogaritet që nga Shqipëria të kenë ikur mbi 70 mijë të rinj e të reja, që e thënë ndryshe ky numër të ikurish është sa qyteti i Korçës.

Nëse do të dëgjosh historitë e atyre që e kane lënë ose që janë në prag lënie të Shqipërisë, do të trishtohesh. E tillë është dhe historia e Blerta Dukës, 25 vjeç nga Tirana.

Shkak i lënies së Shqipërisë është bërë hasmëria ndërmjet babit të saj Arben Duka dhe familjes Bano, e cila ka filluar para disa vitesh dhe vazhdon akoma. Palët nuk janë pajtuar. Arbeni është i detyruar të qëndrojë i ngujuar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Matoshi, Qeverisë Kurti: Nuk qeveriset me videomesazhe

Matoshi, Qeverisë Kurti: Nuk qeveriset me videomesazhe

Tomë Gashi kërkon hetim për vdekjen e shokut të qelisë së Astrit Deharit

Tomë Gashi kërkon hetim për vdekjen e shokut të qelisë së Astrit Deharit

Reka takon shefin e EULEX-it Wigemark

Reka takon shefin e EULEX-it Wigemark

Misioni i OKB-së në Kosovë ndihmon Malishevën me pako ushqimore e higjienike

Misioni i OKB-së në Kosovë ndihmon Malishevën me pako ushqimore e higjienike

Rrëfimi i mjekut nga Kumanova që mposhti koronavirusin

Rrëfimi i mjekut nga Kumanova që mposhti koronavirusin

Haziri për 100 ditshin e Kurtit”: Përveç shkarkimeve dhe emërimeve politike, Qeveria s’bëri diçka tjetër

Haziri për 100 ditshin e Kurtit”: Përveç shkarkimeve dhe emërimeve politike, Qeveria s’bëri diçka tjetër

Hoti: Mbi një miliard euro do të mobilizohen për zbatimin e Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike nga Qeveria e re

Hoti: Mbi një miliard euro do të mobilizohen për zbatimin e Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike nga Qeveria e re

OE: Duhet t’i përkrah financiarisht kompanitë e pastrimit Qeverisja qendrore dhe ajo lokale

OE: Duhet t’i përkrah financiarisht kompanitë e pastrimit Qeverisja qendrore dhe ajo lokale

IKSHPK: Virusi akoma gjendet në mesin tonë, mbani distancën fizike dhe mbani maskat

IKSHPK: Virusi akoma gjendet në mesin tonë, mbani distancën fizike dhe mbani maskat

Edhe një rast me COVID-19 në veri

Edhe një rast me COVID-19 në veri

I paqartë për shkak të pandemisë gjykimi i Besim Beqajt, Mimoza Kusari-Lilës, Nenad Rashiqit, e Dardan Gashit

I paqartë për shkak të pandemisë gjykimi i Besim Beqajt, Mimoza Kusari-Lilës, Nenad Rashiqit, e Dardan Gashit

Shfaqja e sëmundjes të murtajës së shpezëve, Kosova ndalon përkohësisht importin e vezëve nga Maqedonia e Veriut

Shfaqja e sëmundjes të murtajës së shpezëve, Kosova ndalon përkohësisht importin e vezëve nga Maqedonia e Veriut

18 të infektuar në 24 orë në Shqipëri, rihapja rrit ndjeshëm rastet me koronavirus

18 të infektuar në 24 orë në Shqipëri, rihapja rrit ndjeshëm rastet me koronavirus

Pacolli: Nëse krijohet qeveria e re, ajo është antikushtetuese

Pacolli: Nëse krijohet qeveria e re, ajo është antikushtetuese

Nitaj pozon atraktive para pasqyrës

Nitaj pozon atraktive para pasqyrës

Miraton pakon Italia prej 55 miliardë eurove për ta rihapur ekonominë pas pandemisë së COVID-19

Miraton pakon Italia prej 55 miliardë eurove për ta rihapur ekonominë pas pandemisë së COVID-19