Shqipëria kërkon përfshirjen e Kosovës në raportin e ardhshëm të OKB-së për dhunën seksuale gjatë luftës

25.04.2019 19:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqipëria kërkon përfshirjen e Kosovës në raportin e ardhshëm të OKB-së për dhunën seksuale gjatë luftës

Ambasadorja e Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Besiana Kadare, ka parashtruar një kërkesë me rëndësi të jashtëzakonshme në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara gjatë debatit për dhunën seksuale në konflikte.

Kadare ka kërkuar nga Antonio Guterres, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, që në raportin e tij të ardhshëm ta përfshijë edhe Kosovën, sepse sipas saj, “Kosova ende është duke e vuajtur trashëgiminë shkatërruese të dhunës seksuale që është përdorur si taktikë dhe armë e luftës, me 20.000 të mbijetuara që ballafaqohen me stigmë dhe diskriminim. Përfshirja do ta theksonte përvojën e vlefshme të Kosovën në përkrahjen e tyre”.

Kadare ka theksuar se “ndalja e padënueshmërisë duhet të jetë prioritet”, duke e potencuar domosdoshmërinë për “zero tolerancë ndaj shfrytëzimit të përdhunimit si mjet të luftës”, njofton Klan Kosova.

“Vendet anëtare të OKB-së duhet ta zhvendosin stigmën prej viktimave drejt autorëve të krimit”.

Fjalimin e Ambasadores Kadare mund ta shikoni duke klikuar në linkun e mëposhtëm.

(Seanca është e plotë, kurse fjalimi i Ambasadores Kadare fillon në 29:30).

http://webtv.un.org/search/part-2-women-and-peace-and-security-security-council-8514th-meeting/6029248057001/?term=&lan=english&page=3

Kadare është takuar edhe me ish-Presidenten Atifete Jahjaga, për të cilën ka thënë se “është duke bërë punë të jashtëzakonshme që t’iu japë zë të mbijetuarave të dhunimeve gjatë luftës dhe t’i luftojë paragjykimet me të cilat ballafaqohen. Zgjidhja është tek qasja e përqendruar te të mbijetuarat”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kiçmari: S’ka më keq për një ambasador sesa presidenti e kryeministri të kenë qëndrime të kundërta

Kiçmari: S’ka më keq për një ambasador sesa presidenti e kryeministri të kenë qëndrime të kundërta

Kabashi: Komandanti më dha urdhër të vras dy persona (Video)

Kabashi: Komandanti më dha urdhër të vras dy persona (Video)

Jovanoviq: Serbisë me Kosovën i duhet paqja, jo territori i saj

Jovanoviq: Serbisë me Kosovën i duhet paqja, jo territori i saj

Haradinaj: Çështja e kufirit me Malin e Zi është ende në proces

Haradinaj: Çështja e kufirit me Malin e Zi është ende në proces

“Nëse s’do ta shpëtoja, Haradinaj do të dënohej në Hagë”

“Nëse s’do ta shpëtoja, Haradinaj do të dënohej në Hagë”

Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore