Shqipëria e pafuqishme të konkurrojë Serbinë me mallra në Kosovë

18.12.2018 07:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqipëria e pafuqishme të konkurrojë Serbinë me mallra në Kosovë

Eksportet e produkteve shqiptare në Kosovë për muajin nëntor kanë rënë me 17.6%, krahasuar me muajin paraardhës tetorin.

Ndërkohë që pritjet kanë folur për të kundërtën, kur bëhej fjalë se bllokada e Kosovës për mallrat e Serbisë dhe Bosnjë-Hercegovinës do të shtonte eksportet e produkteve shqiptare drejt Kosovës, shkruan sot Koha Ditore.

Megjithëse vendimi i Qeverisë së Kosovës për vendosjen e taksës me 100% për produktet serbe e boshnjake është marrë më 21 nëntor, pra në 10 ditëshin e fundit të muajit, eksportet e Shqipërisë në Kosovë kanë shënuar një rënie me 3.6 milionë euro më pak se muaji tetor, kur produktet serbe e boshnjake hynin lirisht në Kosovë.

Sipas shifrave të publikuara nga INSTAT-i (Instituti Shqiptar i Statistikave), në muajin tetor të këtij viti, Shqipëria ka eksportuar në Kosovë mallra me vlerë prej 23.7 milionë eurosh, ndërsa në muajin nëntor ka eksportuar produkte me vlerë prej 20.1 milionë eurosh. Ndërkohë që eksportet e Shqipërisë në Kosovë kanë pësuar një rritje me 34.9%, krahasuar me nëntorin e vitit 2017. Në nëntorin e vitit të kaluar, Shqipëria ka eksportuar në Kosovë mallra me vlerë prej 14.93 milionë eurosh, ndërsa në nëntor të këtij viti eksporti i mallrave drejt Kosovës kap vlerën e 20.13 milionë eurove.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Putin thotë se Rusia ka penguar punën e më shumë se 600 spiunëve

Putin thotë se Rusia ka penguar punën e më shumë se 600 spiunëve

Zhvillimi i sektorit energjetik në Kosovë e Shqipëri është shtylla me e fuqishme e zhvillimit ekonomik në të dy vendet

Zhvillimi i sektorit energjetik në Kosovë e Shqipëri është shtylla me e fuqishme e zhvillimit ekonomik në të dy vendet

Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Hoxhaj rreth Platformës për Dialogun: Mund të mbetet letër pa vlerë, nëse s’pezullohet taksa

Hoxhaj rreth Platformës për Dialogun: Mund të mbetet letër pa vlerë, nëse s’pezullohet taksa

Labinot Tahiri do t’i dhurojë 500 euro nga paga e tij për djalin që u inorizua në internet

Labinot Tahiri do t’i dhurojë 500 euro nga paga e tij për djalin që u inorizua në internet

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Ymeri: Rritja e pagës minimale e ulë pabarazinë

Ymeri: Rritja e pagës minimale e ulë pabarazinë

Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që plagosi një person në Gjilan

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që plagosi një person në Gjilan

Vrasja e 34-vjeçarit në Prishtinë, suspendohet një rreshter dhe tre policë

Vrasja e 34-vjeçarit në Prishtinë, suspendohet një rreshter dhe tre policë

Ministri Shala takoi ambasadorin e Turqisë Sakar, dakordohen për thellim bashkëpunimi

Ministri Shala takoi ambasadorin e Turqisë Sakar, dakordohen për thellim bashkëpunimi