Shqipëria do të pranojë kontingjentin e ri të vaksinave të Pfizerit

22.02.2021 15:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqipëria do të pranojë kontingjentin e ri të vaksinave të Pfizerit

Shqipëria do të pranojë të hënën edhe 8,190 doza të reja të vaksinës kundër COVID-19, të kompanisë amerikane, Pfizer.

Kështu ka njoftuar në Facebook, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Orgeta Manastirliu duke shtuar se fushata e vaksinimit do të vazhdojë për personat mbi 80 vjeç.

“Sot ne kemi mbi 4,600 jetë mjekësh, infermierësh e stafesh spitalesh më të mbrojtur, për shkak të vaksinimit. Sot kemi mbi 400 jetë të moshuarish në azile, të moshuarish mbi 80 vjeç dhe kujdestarësh, më të mbrojtura për shkak të fillimit të vaksinimit”, ka shkruar Manastirliu.

Sipas saj numri i dozave të siguruara të vaksinës nuk është i vogël, pasi ka përmendur se disa vende ende nuk kanë nisur vaksinimin kundër sëmundjes COVID-19.

“Janë plot 140 vende që ende nuk kanë nisur vaksinimin”, ka thënë ministrja Manastirliu.
Vaksinimi kundër COVID-19 në Shqipëri nisi më 11 janar, me vaksinat e kompanisë farmaceutike amerikane, Pfizer.

Ndërkohë, Shqipëria mori 975 doza vaksine donacion nga një vend i paspecifikuar i Bashkimit Evropian.

Më 16 shkurt, Shqipëria pranoi edhe një kontingjent prej 7,020 dozash të Pfizer-it.

Po atë ditë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se pritet që në prill të arrijë kontingjenti i parë i 360 mijë dozave të vaksinës së kompanisë britanike, AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it nga “një shtet mik”, por pa treguar se nga cili shtet pritet t’i sigurojë këto vaksina.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shqipëria do të pranojë kontingjentin e ri të vaksinave të Pfizerit

Shqipëria do të pranojë kontingjentin e ri të vaksinave të Pfizerit

Tre të vdekur dhe 260 raste të reja me COVID-19

Tre të vdekur dhe 260 raste të reja me COVID-19

Daka: Prokuroria Speciale është duke kryer hetime për disa vota nga diaspora

Daka: Prokuroria Speciale është duke kryer hetime për disa vota nga diaspora

Kurti vazhdon ta theksojë në mediat e huaja se dialogu s’është prioritet i tij

Kurti vazhdon ta theksojë në mediat e huaja se dialogu s’është prioritet i tij

Aeroport mbi liqenin e ngrirë, avionët ulen dhe ngrihen mbi akull

Aeroport mbi liqenin e ngrirë, avionët ulen dhe ngrihen mbi akull

Ish-ministri i shëndetësisë: Numri i të infektuarve me COVID-19 s’do të rritet, shumë qytetarë e kanë kaluar

Ish-ministri i shëndetësisë: Numri i të infektuarve me COVID-19 s’do të rritet, shumë qytetarë e kanë kaluar

Klinika Infektive e mbushur plot me pacientë, 70% e tyre me oksigjen

Klinika Infektive e mbushur plot me pacientë, 70% e tyre me oksigjen

Bënabiqin e befasojnë deklaratat e Kurtit: Cilësia e jetës në Kosovë do të varet nga dialogu

Bënabiqin e befasojnë deklaratat e Kurtit: Cilësia e jetës në Kosovë do të varet nga dialogu

11 mësimdhënës dhe 9 nxënës të infektuar në shkollat e Mitrovicës

11 mësimdhënës dhe 9 nxënës të infektuar në shkollat e Mitrovicës

Sfishta: Vetëm një i infektuar me COVID-19 në Qendrën e Studentëve

Sfishta: Vetëm një i infektuar me COVID-19 në Qendrën e Studentëve

Sekuestrohet një revole – arrestohet i dyshuari për dhunë në familje

Sekuestrohet një revole – arrestohet i dyshuari për dhunë në familje

Krasniqi: 21 pacientë më COVID-19 në gjendje të rëndë shëndetësore

Krasniqi: 21 pacientë më COVID-19 në gjendje të rëndë shëndetësore

Situata me COVID 19, Zemaj në takim me komitetin për vlerësimin e situatës

Situata me COVID 19, Zemaj në takim me komitetin për vlerësimin e situatës

6 mijë e 639 raste aktive me Covid-19, IKShPK del me apel

6 mijë e 639 raste aktive me Covid-19, IKShPK del me apel

Historiani serb: Vuçiq nuk do ta njohë kurrë Kosovën

Historiani serb: Vuçiq nuk do ta njohë kurrë Kosovën

Edhe një dorëheqje në LDK, kryetari i degës së Vushtrrisë merr përgjegjësi për rezultatin e dobët

Edhe një dorëheqje në LDK, kryetari i degës së Vushtrrisë merr përgjegjësi për rezultatin e dobët