Shqipëri: 12 raste me koronavirus

11.03.2020 13:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqipëri: 12 raste me koronavirus

Edhe dy persona të tjerë kanë rezultuar pozitiv me koronavirus në Shqipëri duke e çuar në 12 numrin në total të të prekurve deri tani.

Ministria e Shëndetësisë përmes një konference për media ka njoftuar se deri tani janë kryer analizat për 157 persona.

Sipas zëvendësministres së Shëndetësisë, Mira Rakacolli, nëntë nga rastet e prekura kanë lidhje me “pacientin zero” në Shqipëri, ndërsa tre të tjerë nuk kanë lidhje me të. Nga këta të fundit, një është nga Tirana, një nga Lushnja dhe një nga Durrësi.

Gjendja e të prekurve është stabile, njofton ministria, edhe pse po mbahen nën kontroll të rreptë mjekësor.

“Tre prej të prekurve janë të shtruar në Spitalin Infektiv në gjendje të qëndrueshme pa probleme të veçanta. Njëri nga pacientët në spitalin e Durrësit është në terapi intensive, por në gjendje të stabilizuar. Shtatë prej personave të identifikuar pozitiv me COVID-19 janë në vetizolim, pa shenja klinike infeksioni respirator, pra janë normal”, tha Rakacolli.

Ajo shtoi se institucionet po vijon të gjurmojnë raste të tjera.

Në anën tjetër, Qeveria e Shqipërisë ka marrë vendim për mbylle të të gjitha klubeve dhe kafeneve të natës, palestrave dhe mjediset e mbyllura për argëtim të fëmijëve.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë thirrje për kujdes dhe ka njoftuar se masat shtrënguese vazhdojnë sipas planit.

Numri i njerëzve të infektuar me koronavirus arriti në mbi 110,000 në të gjithë botën, dhe mbi 3,800 kanë vdekur nga COVID-19, sëmundja që shkakton koronavirusi.

Koronavirusi i ri, fillimisht u shfaq në Kinë në dhjetorin e vitit të kaluar. Numri më i madh i viktimave nga koronavirusi është në Kinë, Itali dhe Iran.

Ky virus përcillet me temperaturë, koll dhe probleme me frymëmarrje.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mitrovica e Veriut dhe Zveçani në karantinë, me urdhër të Serbisë izolohen 200 qytetarë në pesë komuna të Kosovës

Mitrovica e Veriut dhe Zveçani në karantinë, me urdhër të Serbisë izolohen 200 qytetarë në pesë komuna të Kosovës

Kërkohen masa shtesë për respektimin e orës policore në Maqedoninë e V.

Kërkohen masa shtesë për respektimin e orës policore në Maqedoninë e V.

Weber: Për ta kthyer besimin e humbur në Kosovë, BE-ja urgjentisht duhet t’ua heq vizat kosovarëve

Weber: Për ta kthyer besimin e humbur në Kosovë, BE-ja urgjentisht duhet t’ua heq vizat kosovarëve

Shtohet për 6 numri i të prekurve me Covid-19 në Kosovë, gjashtë të tjerë shërohen

Shtohet për 6 numri i të prekurve me Covid-19 në Kosovë, gjashtë të tjerë shërohen

Njoftim me rëndësi nga Aeroporti i Prishtinës për fluturimet nga data 4 deri me 8 Prill

Njoftim me rëndësi nga Aeroporti i Prishtinës për fluturimet nga data 4 deri me 8 Prill

6 prej 43 pacientëve me Covid-19 në Infektivë janë në gjendje të rëndë shëndetësore

6 prej 43 pacientëve me Covid-19 në Infektivë janë në gjendje të rëndë shëndetësore

Policia zbaton urdhrat, qeveria e kënaqur me respektimin e kufizimit të lëvizjes

Policia zbaton urdhrat, qeveria e kënaqur me respektimin e kufizimit të lëvizjes

Merren masa shtesë nga Shtabi Emergjent në Mitrovicë për parandalimin e COVID 19

Merren masa shtesë nga Shtabi Emergjent në Mitrovicë për parandalimin e COVID 19

​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

Edhe gazetarët përfshihen në Pakon Emergjente

Edhe gazetarët përfshihen në Pakon Emergjente

Kryetari i Kamenicës thotë se po mendojnë që t’i fusin në karantinë 18 familje

Kryetari i Kamenicës thotë se po mendojnë që t’i fusin në karantinë 18 familje

Mali i Zi dënon publikimin e emrave të të infektuarve me coronavirus

Mali i Zi dënon publikimin e emrave të të infektuarve me coronavirus

Haziri: Faleminderit furrës Mala për bukën e dhënë në këto ditë të vështira

Haziri: Faleminderit furrës Mala për bukën e dhënë në këto ditë të vështira

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Hoti kritikon vendimin e Qeverisë për përjashtimin e Telekomit nga prokurimi publik

Hoti kritikon vendimin e Qeverisë për përjashtimin e Telekomit nga prokurimi publik