Shpëtoni lëkurën tuaj gjatë ditëve të nxehta të verës me këto metoda

25.06.2019 12:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shpëtoni lëkurën tuaj gjatë ditëve të nxehta të verës me këto metoda

Temperaturat e larta, dielli i fortë dhe trupi i djersitur përbëjnë një grup faktorësh të dëmshëm për lëkurën.

Gjithçka që ju nevojitet është, që gjatë ditëve të nxehta të verës të ndryshoni metodat e kujdesit të fytyrës.

Ndryshoni larësin e fytyrës: Trajtimi bazë i fytyrës është larja. Djersa dhe vaji i prodhuar në sasi të lartë gjatë verës është shkaku numër një, që ju mund të keni akne. Filloni të përdorni një pastrues të fytyrës që përmban acid salicilik.

Vendosni krem kundër diellit: Kremi kundër diellit është një domosdoshmëri gjatë ditëve të verës. Ai do t’iu mbrojë nga djegia dhe skuqja e lëkurës. Vendosni mbrojtësin nga dielli sa herë që dilni jashtë.

Vendosni produkte që përmbajnë antioksidantë: Çdo produkt që përmban antioksidant është i mirë për lëkurën. Vaji i vitaminës E është një nga produktet kryesore që duhet ta aplikoni në lëkurë.

Konsumoni shumë ujë: Uji hidraton lëkurën dhe freskon atë gjatë ditëve të nxehta të verës.

Mos vendosni shumë makeup: Shmangni çdo produkt të rëndë makeup-i. Përdorim i tepërt i këtyre produkteve kozmetike bllokon poret dhe si rezulton qelizat e lëkurës nuk mund të marrin frymë.

Edhe maskat e përgatitura në kushte shtëpie me përbërës natyralë, janë shumë të mira për mirëmbajtjen e lëkurës gjatë ditëve të nxehta.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve