Shpërthim i fuqishëm në Kabul, së paku 18 të vrarë

07.08.2019 14:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shpërthim i fuqishëm në Kabul, së paku 18 të vrarë

Të paktën 18 njerëz u vranë, dhe 145 të tjerë u plagosën, kur një makinë bombë shpërtheu para një stacioni të policisë, në Kabul të Afganistanit.

Në mesin e viktimave kishte gra dhe fëmijë, bëri të ditur zëdhënësi i ministrisë së Brendshme, Nusrat Rahimi.

Talibanët pohuan përgjegjësinë përmes një deklarate, duke thënë se njëri nga sulmuesit vetëvrasës që e kreu sulmin kishte në shënjestër një “qendër rekrutimi”.

Talibanët kanë intensifikuar sulmet ndaj forcave afgane të sigurisë.

Pavarësisht bisedimeve të paqes midis talibanëve dhe Shteteve të Bashkuara, nuk ka pasur asnjë ulje të nivelit të dhunës në Afganistan.

Shtetet e Bashkuara po synojnë të arrijnë një marrëveshje me talibanët, përmes së cilës do të mundësohej largimi i forcave të huaja nga Afganistani.

Mirëpo, SHBA-ja kërkon garanci nga talibanët, se nuk do të lejojnë që Afganistani të bëhet vend i grumbullimit të terroristëve.

Në rast të arritjes së një marrëveshjeje, më pas, do të fillonin negociatat brenda afgane për dhënien fund të luftës gati 18 vjeçare.

Talibanët tash për tash refuzojnë të negociojnë me qeverinë afgane.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shpërthim i fuqishëm në Kabul, së paku 18 të vrarë

Shpërthim i fuqishëm në Kabul, së paku 18 të vrarë

Në prag të Haxhit: 1.8 milionë pelegrinë në Mekë

Në prag të Haxhit: 1.8 milionë pelegrinë në Mekë

Për 24 orë u ngritën 36 aktakuza dhe u ndaluan 24 persona

Për 24 orë u ngritën 36 aktakuza dhe u ndaluan 24 persona

Brenda 7 muajsh, 2569 kosovarë hoqën dorë nga nënshtetësia

Brenda 7 muajsh, 2569 kosovarë hoqën dorë nga nënshtetësia

Sërish kolona në Merdare, pritjet deri dy orë e gjysmë

Sërish kolona në Merdare, pritjet deri dy orë e gjysmë

Hetimi për PTK-në dhe Vala-n i pamjaftueshëm, deputetët i lënë përgjegjësinë legjislaturës tjetër

Hetimi për PTK-në dhe Vala-n i pamjaftueshëm, deputetët i lënë përgjegjësinë legjislaturës tjetër

I nxehti përfshin Ballkanin: Shqipëri, temperaturat deri në 40 gradë

I nxehti përfshin Ballkanin: Shqipëri, temperaturat deri në 40 gradë

Luta kërcënon të gjithë ata që po i vijnë në Gjilan me u promovua në projektet e tija!

Luta kërcënon të gjithë ata që po i vijnë në Gjilan me u promovua në projektet e tija!

Veseli reagon pas vrasjes në Prizren: Neglizhenca e institucioneve nuk do tolerohet më

Veseli reagon pas vrasjes në Prizren: Neglizhenca e institucioneve nuk do tolerohet më

Gjithçka që dihet për vrasjen në Prizren, ku e vdekur mbeti nëna e këshilltares së Haradinajt

Gjithçka që dihet për vrasjen në Prizren, ku e vdekur mbeti nëna e këshilltares së Haradinajt

Hoxhaj: Serbia po tallet me viktimat e luftës, këtë e ka bërë në Bosnje e po vazhdon ta bëjë edhe me Kosovën

Hoxhaj: Serbia po tallet me viktimat e luftës, këtë e ka bërë në Bosnje e po vazhdon ta bëjë edhe me Kosovën

Tentuan t’i hyjnë me dhunë në shtëpi, dy vëllezërit e rrahin për vdekje grabitësin në Shtime

Tentuan t’i hyjnë me dhunë në shtëpi, dy vëllezërit e rrahin për vdekje grabitësin në Shtime

Arrestohen gjashtë të dyshuar për organizim të skemave piramidale

Arrestohen gjashtë të dyshuar për organizim të skemave piramidale

Taksa si “karrem” për mbledhjen e votave

Taksa si “karrem” për mbledhjen e votave

Kjo është strategjia e Albin Kurtit për ta formuar qeverinë e ardhshme

Kjo është strategjia e Albin Kurtit për ta formuar qeverinë e ardhshme

ARKEP ia pamundëson kompanisë së Blerim Devollit kontratat e reja me konsumatorët

ARKEP ia pamundëson kompanisë së Blerim Devollit kontratat e reja me konsumatorët