Shpenzimet në aplikacione mobile do të shkojnë në 156 miliardë dollarë pas pesë vitesh

29.03.2019 12:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shpenzimet në aplikacione mobile do të shkojnë në 156 miliardë dollarë pas pesë vitesh

Shpenzimet konsumatore në aplikacione mobile do të rriten me 120% në 2023 në 156 miliardë dollarë sipas një raporti të ri nga firma analitike Sensor Tower.

Parashikimi përllogaritet se të dy dyqanet e aplikacioneve do të dyfishojnë të ardhurat e tyre në pesë vitet e ardhshme me Kinën, SHBA dhe Japoninë që udhëheqin në iOS dhe SHBA, Korenë e Jugut e Japoninë në Google Play.

Raporti projekton se Apple do të arrijë 96 miliardë dollarë në shpenzime konsumatore në aplikacione deri në 2023, një rritje me 104% krahasuar me të ardhurat prej 47 miliardë dollarë që ishin në 2018.

Google Play do të rritet me 140% në 60 miliardë dollarë të ardhura në 2023 duke ngushtuar më tutje hendekun me Apple.

Një trend i ri janë tregjet në rritje. Afrika dhe Amerika Latine do të shohin rritjen më të madhe të të ardhurave nga shpenzimet konsumatore në pesë vitet e ardhshme.

Në Afrikë shpenzimet në aplikacione në App Store do të rriten me 296% në 420 milionë dollarë ndërsa në Azi me 239% në 2.4 miliardë dollarë.

Të ardhurat nga Google Play do të jenë akoma më të larta me Amerikën Latine që do të arrijnë deri në 2.8 miliardë dollarë në 2023 dhe në vendet Afrikane në 430 milionë dollarë.

Në App Store pas pesë vitesh aplikacionet që nuk janë lojëra do të zënë 40% të të ardhurave ose 38.8 miliardë dollarë në App Store. Në Google Play janë lojërat ato që zënë pjesën më të madhe të të ardhurave me 86% të tyre nga 89% të ishte vitin e kaluar. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)