Shpend Ahmeti: Nëse i ndali krejt ndërtimet në Prishtinë do të jem i vrarë

09.05.2019 21:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shpend Ahmeti: Nëse i ndali krejt ndërtimet në Prishtinë do të jem i vrarë

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti gjatë ditës së 8 Majit ka marrë pjesë në një diskutim të hapur që është mbajtur në rrugën “Rexhep Luci”. Diskutimi ishte për qytetin, i quajtur “E drejta për qytetin”.

E gjitha kjo mbahej në disa struktura hekuri me ngjyrë të verdhë që janë vendosur gati tash e një javë në rrugën “Rexhep Luci”, Paviloni i Verdhë, që këtë emër e ka marrë pas vrasjes së drejtuesit të planifikimit në Prishtinë pasluftës, arkitektit Rexhep Luci.

Ky i fundit humbi jetën duke e mbrojtur qytetin nga degradimi, që sot ka kapur kuotat e larta të degradimit në ndërtim.

Pasi pat një diskutim nga panelistë se si Prishtina është degraduar, nga pjesa e publikut foli i pari i këtij qyteti, Shpend Ahmeti.

Ai tha se ka shumë probleme dhe se të gjitha diskutimet publike që mbahen, vetëm një gjë kërkohet nga qytetarët: rritja e koeficientit të ndërtimit.

Duke u bërë më praktik dhe “militar” në zgjidhje, ai tha se Prishtinës i duhet monetarium në qytet, por kjo do ta bënte atë të ishte në burg apo i vrarë.

“Duhet me bo moratorium. Me blloku krejt ndërtimin në qytet në Prishtinë edhe me drejtu krejt kah Prishtina e Re. E nëse e bëj këtë: ose do të jem i vrarë, ose në burg”, ka qenë fjala e të parit të Prishtinës, raporton ndërtimiinfo.

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti më tej tregoi se 2.5 miliardë euro janë investuar në ndërtim e 150 milionë në infrastrukturë.

“Krejt legjislacioni jonë ka në fokus pronën private. Me ligj të urbanizmit duhet të përgjigjemi për 40 ditë për një leje. Ku në Evropë duhet të përgjigjesh për leje për objekt 20 kat për 40 ditë. Për 13 vjet kemi shti 2.5 miliardë euro në ndërtim në Prishtinë. Në infrastrukturë 150 milionë në infrastrukturë. Jemi mbrapa me infrastrukturë, me kanalizim, me ujësjellës. Unë kam në Prokurori mbi 5 kallëzime penale për mos-dhënie të lejes. Në qytet ka grupe të interesit dhe duhet me gjet balancë mes bizneseve dhe qytetarëve. Intervenimet si kjo duhet të bëhen për me shkaktu debat. Mendoj që duhet t’i mbyllin disa rrugë në qytet. Kërkesa është me bo sa më shumë parkingje”, tha i pari i Prishtinës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BE-ja reagon për gjuhën fyese të Bërnabiqit

BE-ja reagon për gjuhën fyese të Bërnabiqit

Vuçiq: Është rrënuar besimi me Perëndimin rreth Kosovës

Vuçiq: Është rrënuar besimi me Perëndimin rreth Kosovës

Berisha: Ju tregoj se si u vra Ahmeti Krasniqi – u ekzekutua nga Fatos Klosi dhe SHIK’u

Berisha: Ju tregoj se si u vra Ahmeti Krasniqi – u ekzekutua nga Fatos Klosi dhe SHIK’u

Haradinaj: Ishim të gatshëm për çdo situatë në veri

Haradinaj: Ishim të gatshëm për çdo situatë në veri

Berisha: Edi Rama nuk kurseu Rugovën as të vdekur, lexoi fjalimin e Rexhep Qosiqit

Berisha: Edi Rama nuk kurseu Rugovën as të vdekur, lexoi fjalimin e Rexhep Qosiqit

Vetëvendosje: 55 deputetë votuan për t’i zhvatur qytetarët për KEDS në emër të RTK’së

Vetëvendosje: 55 deputetë votuan për t’i zhvatur qytetarët për KEDS në emër të RTK’së

A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

Ish-deputeti i PDK-së paditë Kosovën, kërkon 65 milionë euro në arbitrazh

Ish-deputeti i PDK-së paditë Kosovën, kërkon 65 milionë euro në arbitrazh

Apostolova: Merrni seriozisht rekomandimet në Raportin e Progresit, hartoni plan veprimi

Apostolova: Merrni seriozisht rekomandimet në Raportin e Progresit, hartoni plan veprimi

A mund të bëhet fryrje e buzëve dhe rritje e gjoksit në QKUK?

A mund të bëhet fryrje e buzëve dhe rritje e gjoksit në QKUK?

Për 24 orë: 84 aktakuza kundër 104 personave dhe 12 të ndaluar

Për 24 orë: 84 aktakuza kundër 104 personave dhe 12 të ndaluar

Sindikata e RTK-së mirëpret votimin në parim të ligjit për transmetuesin publik

Sindikata e RTK-së mirëpret votimin në parim të ligjit për transmetuesin publik

Bushati kritika Ramës për Kosovën: Mbështeti tezën serbe të shekullit të 19-të

Bushati kritika Ramës për Kosovën: Mbështeti tezën serbe të shekullit të 19-të

Pesë vjet punë, miliona euro të shpenzuara dhe punëtorë të vdekur – fakte interesante rreth Autostradës “Arbën Xhaferi”

Pesë vjet punë, miliona euro të shpenzuara dhe punëtorë të vdekur – fakte interesante rreth Autostradës “Arbën Xhaferi”

Biserko: Serbia është dashur ta njohë e para Kosovën

Biserko: Serbia është dashur ta njohë e para Kosovën

Themelorja nuk pranon t’i hetojë aferat e korrupsionit në Telekom, rasti i kthehet Speciales

Themelorja nuk pranon t’i hetojë aferat e korrupsionit në Telekom, rasti i kthehet Speciales