Shpallet fajtor izraeliti për vrasjen e palestinezit 18-muajsh dhe prindërve të tij, pritet burgimi i përjetshëm

18.05.2020 13:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shpallet fajtor izraeliti për vrasjen e palestinezit 18-muajsh dhe prindërve të tij, pritet burgimi i përjetshëm

Një gjykatë në Izrael e ka shpallur fajtor një izraelit kolonizator për vrasjen e një çifti palestinez dhe djalit 18-muajsh në Bregun Perëndimor. Krimi kishte ndodhur në vitin 2015.

Amiram Ben-Uliel e zgjodhi shtëpinë e familjes Daëabsheh dhe një tjetër vendbanim në fshatin Duma duke menduar se ato nuk janë të banuara nga askush dhe para se t’i sulmonte me bomba, në mur kishte shkruar “Hakmarrje” dhe “Jetë të gjatë mbreti Mesiah”, thanë prokurorët izraelitë.

Varret e tri viktimave

Vrasja e djalosht 18-muajsh, Ali Dawabsheh, dhe prindërve të tij, Saad dhe Riham Dawabsheh, kishte ndikuar në rritjen e dhunës mes Izraelit dhe palestinezëve pasi bisedimet e paqes, të mbëshetura nga Shtetet e Bashkuara, kishin dështuar më 2014.

Vendimi i Gjykatës së Qarkut në Lod për vrasjen e trefishtë nga ana e izraelitit 25-vjeçar mund të përfundojë me dënim me burgim të përjetshëm. Ai gjithashtu u shpall fajtor për dy tentim-vrasje dhe dy zjarrvënie të qëllimshme, por u lirua nga akuza për pjesëmarrje në organizatë terroriste.

I akuzuari më parë ka thënë se hetuesit izraelitë e kanë detyruar që të japë rrëfim të rrejshëm për sulmin në Duma, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

Avokati i tij tha se do të paraqesë ankesë ndaj këtij vendimi në Gjykatën Supreme të Izraelit.

Vwllai i Aliut, Ahmedi, i kishte mbijetuar sulmit, por kishte pwsuar djegie tw rwnda. Pwr tw wshtw pwrkujdesur gjyshi Hussein.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shpallet fajtor izraeliti për vrasjen e palestinezit 18-muajsh dhe prindërve të tij, pritet burgimi i përjetshëm

Shpallet fajtor izraeliti për vrasjen e palestinezit 18-muajsh dhe prindërve të tij, pritet burgimi i përjetshëm

Veseli përsëritë kërkesën për ndërtimin e muzeve të dëbimit dhe gjenocidit serb në Kosovë

Veseli përsëritë kërkesën për ndërtimin e muzeve të dëbimit dhe gjenocidit serb në Kosovë

Vendet më të rrezikshme ku mund të infektoheni me koronavirus

Vendet më të rrezikshme ku mund të infektoheni me koronavirus

5 milionë euro për bujqësinë

5 milionë euro për bujqësinë

Klubet nga sot mund të fillojnë stërvitjet në grupe

Klubet nga sot mund të fillojnë stërvitjet në grupe

Haradinaj: Për ta rimëkëmbur vendin duhet një qeveri me mandat të plotë

Haradinaj: Për ta rimëkëmbur vendin duhet një qeveri me mandat të plotë

Hajdari thirrje Bashës: Mos rrini kot nëpër sheshe! Hajde në tryezë dhe më mbështet

Hajdari thirrje Bashës: Mos rrini kot nëpër sheshe! Hajde në tryezë dhe më mbështet

KFOR’i njofton për zhvillime e fundit në Veri

KFOR’i njofton për zhvillime e fundit në Veri

Daçiq: Gjendja e serbëve dhe të Kishës Serbe në Mal të Zi dhe kujdesi për to është e drejt legjitime e Serbisë

Daçiq: Gjendja e serbëve dhe të Kishës Serbe në Mal të Zi dhe kujdesi për to është e drejt legjitime e Serbisë

Dy raste të reja me COVID-19 në Shqipëri, të shëruar janë 12 qytetarë

Dy raste të reja me COVID-19 në Shqipëri, të shëruar janë 12 qytetarë

Çfarë pasurie ka deklaruar Haki Abazi në AKK, shtëpi, vetura, para të gatshme

Çfarë pasurie ka deklaruar Haki Abazi në AKK, shtëpi, vetura, para të gatshme

Nga Mark Marku: Një front qëndrese qytetare kundër diktaturës së mafias

Nga Mark Marku: Një front qëndrese qytetare kundër diktaturës së mafias

Shkaku i një prone publike u rrahen shtatë personave në Istog

Shkaku i një prone publike u rrahen shtatë personave në Istog

120 karroca në sheshin “Skënderbeu”

120 karroca në sheshin “Skënderbeu”

Bizneset që u lejohet veprimtaria për fazën e dytë me masat e reja

Bizneset që u lejohet veprimtaria për fazën e dytë me masat e reja

Ja si do të jetë Teatri i ri Kombëtar (FOTOT)

Ja si do të jetë Teatri i ri Kombëtar (FOTOT)