“Shokohen” serbët: Blejnë çokollatat, kur i hapin u del harta e “Shqipërisë së Madhe”

19.11.2019 13:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Shokohen” serbët: Blejnë çokollatat, kur i hapin u del harta e “Shqipërisë së Madhe”

Disa çokollata që po shihen në Serbi, po shihen si provokim i madh për serbët. Kjo për faktin se siç thuhet ato importohen nga Kosova, mirëpo kjo nuk është e tëra. Konsumatorët serbë janë indinjuar edhe për faktin se këto çokollata janë rreshtuar në formën e “Shqipërisë së Madhe”.

Mediat serbe shkruajnë se në etiketë deklarohet se ato importohen nga Kosova, çka sipas tyre është e papranueshme.

“Për t’i bërë gjërat më keq, kur hapet kutia, vërehet që ëmbëlsirat e çokollatës janë rreshtuar në formën e “Shqipërisë së Madhe”, duke dërguar kështu një provokim të qartë për të gjithë klientët dhe qytetarët në Serbi”, kështu shkruajnë sot mediat serbe.

 

Ndërkohë në Serbi, për këtë kanë reaguar edhe autoritetet kompetente dhe përfaqësuesit e Shoqatës së Konsumatorëve të cilët po  kërkojnë që ky produkt të hiqet urgjentisht nga raftet.

“Kam hasur në këto, karamele në dyqan, mu dukën të mira dhe e vendosa ‘i blej. Sinqerisht, unë nuk i kushtova vëmendje deklaratës së prejardhjes sepse nuk e lexoj kurrë. Kur u ktheva në shtëpi, më rastisi t’i shikoja dhe mu errësuan sytë. Deklarata e produktit që bleva në Serbi përmban vendin e origjinës Kosovë. Nuk mund ta besoja se po lejohej kjo”, është shprehu një qytetar.

Analisti dhe Drejtori i Përgjithshëm i Qendrës për Politikë Publike Ndërkombëtare, Mishel Zubenica tha se gjëra të tilla nuk duhet të ndodhin në Serbi dhe se ky produkt duhet të hiqet nga raftet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Organizata Kombëtare e Konsumatorëve të Serbisë e ka cilësuar po ashtu këtë provokim të rëndë, dhe ka kërkuar që këto ëmbëlsira të hiqen nga raftet.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fituesja e Nobelit për Paqe heq dorë nga çmimi shkaku i Handkes

Fituesja e Nobelit për Paqe heq dorë nga çmimi shkaku i Handkes

Ndërtuesi i pallatit të dëmtuar Erind Cami: Nuk mbaj unë përgjegjësi, por zoti! (Video)

Ndërtuesi i pallatit të dëmtuar Erind Cami: Nuk mbaj unë përgjegjësi, por zoti! (Video)

Rikthehen tensionet në lidhje me Ligjin për shqipen në Maqedoninë e V.

Rikthehen tensionet në lidhje me Ligjin për shqipen në Maqedoninë e V.

Haradinaj: Sa shkojnë me Gjuriqin, VV-ja më mirë të kryejë punë me Isa Mustafën

Haradinaj: Sa shkojnë me Gjuriqin, VV-ja më mirë të kryejë punë me Isa Mustafën

Kryetari i veteranëve: Një ftesë për Thaçin nga Specialja, nuk është befasi

Kryetari i veteranëve: Një ftesë për Thaçin nga Specialja, nuk është befasi

SHBA shton në listën e zezë edhe 9 persona nga Serbia

SHBA shton në listën e zezë edhe 9 persona nga Serbia

Serbët do të largohen nga institucionet e Kosovës, nëse burgoset Todosijeviq

Serbët do të largohen nga institucionet e Kosovës, nëse burgoset Todosijeviq

Termocentralet e Kosovës, ndotësit më të mëdhenj në Evropë

Termocentralet e Kosovës, ndotësit më të mëdhenj në Evropë

Kadri Veseli s’tregon nëse u intervistua si i dyshuar apo dëshmitar

Kadri Veseli s’tregon nëse u intervistua si i dyshuar apo dëshmitar

Zyrtarët e MKRS-së paralajmërojnë greva dhe bojkot

Zyrtarët e MKRS-së paralajmërojnë greva dhe bojkot

Erdogan: Nuk do ta pranoja Çmimin Nobel, në rast se do të më jepej një ditë

Erdogan: Nuk do ta pranoja Çmimin Nobel, në rast se do të më jepej një ditë

Mohimi i masakrës: Kosovarët të mos takohen me zyrtarët serbë, përveç dialogut të ndërmjetësuar

Mohimi i masakrës: Kosovarët të mos takohen me zyrtarët serbë, përveç dialogut të ndërmjetësuar

Nënshkruhen kontratat e para të projektit “Ndërtimi i rrugëve rajonale të Kosovës”

Nënshkruhen kontratat e para të projektit “Ndërtimi i rrugëve rajonale të Kosovës”

Aktakuzë kundër njëzet personave

Aktakuzë kundër njëzet personave

Forcat e Armatosura Shqiptare nisin dy kontingjente në Afganistan

Forcat e Armatosura Shqiptare nisin dy kontingjente në Afganistan

Këto janë fjalët e Kadri Veselit, pas intervistimit nga Gjykata Speciale

Këto janë fjalët e Kadri Veselit, pas intervistimit nga Gjykata Speciale