Shkup: Nuk nis viti shkollor, arsimtarët në grevë për rritje pagash

02.09.2019 14:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkup: Nuk nis viti shkollor, arsimtarët në grevë për rritje pagash

Viti i ri shkollor në Maqedoninë e Veriut nuk ka nisur më 2 shtator, pasi punonjësit e arsimit në shkollat fillore dhe të mesme kanë mbajtur grevë njëditëshe paralajmëruese për rritjen e pagave për 25 për qind. Greva vjen pas dështimit të bisedimeve mes sindikatës dhe Ministrisë së Arsimit për rritjen e pagave në sektorin e arsimit, e të cilat sipas sindikatës, janë ndër më të ulëtat në rajon.

Rroga mesatare e një mësimdhënësi në arsimin fillore është 21.660 denarë (350 euro), kurse e atyre në arsimin e mesëm 22.500 denarë (365 euro).

“Kjo grevë nuk është e drejtuar kundër askujt, por është një luftë për mbijetesën e punonjësve të arsimit. Kërkesat tona janë të karakterit ekonomiko-social, rritjen e pagave për punonjësit e arsimit prej 25 për qind, ngritjen e entuziazmit, të moralit, motivimin e arsimtarëve që do të reflektohet edhe në ngritjen e cilësisë në mësim dhe nxjerrjen e gjeneratave më të mira të nxënësve”, ka deklaruar kryetari i sindikatës, Jakim Nedelkov duke njoftuar edhe për presione që janë bërë ndaj punonjësve të arsimit që të mos i përgjigjen grevës, por të pranojnë nxënësit në shkollë.

Kreu sindikatës, tha se gjatë shtatorit do të ketë bisedime me qeverinë për pranimin e kërkesave, por nëse ato dështojnë atëherë paralajmëron grevë të përgjithshme.

“Shtatori do të jetë muaj i bisedimeve me Ministrinë e Arsimit dhe Qeverinë për kërkesat tona për rritjen e pagave dhe ne presim që të ketë epilog. Ne, do të analizojnë negociatat dhe nëse ato nuk japin rezultatin e pritur, do të organizojmë grevë të përgjithshme, me atë të papërcaktuar, pra, do të zgjasë deri në plotësimit e kërkesës tonë”, thotë kryetari i Sindikatës së Arsimit, Jakim Nedelkov.

Nga Ministria e Arsimit i kanë bërë thirrje mësimdhënësve që të heqin dorë nga greva dhe të pranojnë nxënësit në shkolla, ndërsa sa i përket pagave, ministri Arbër Ademi thotë se rritje do të ketë për 5 për qind, që sipas tij, krahasuar me rritjen e njëjtë vitin e kaluar kemi një rritje, prej 10 për qind brenda një viti.

“Rroga e shtatorit të vitit 2019, krahasuar me rrogën e gushtit të vitit 2018 është më e lartë se 10.8 për qind. Qeveria është e përkushtuar që të ketë rritje të sërishme të pagave, ndërsa do të vazhdojmë edhe me dialogun konstruktiv që e kemi deri më tani edhe me sindikatën, duke definuar së bashku të gjitha masat sistemore dhe statusin e punonjësve në këtë sferë”, ka deklaruar Ademi duke ftuar punonjësit në arsim që të angazhohen në zbatimin edhe të risive në këtë viti shkollor që dalin nga Ligji i ri për arsimin fillor, e që përveç rritjes së cilësisë, garantojnë edhe rritje pagash për sukseset e treguara.

“Ky ligj siguron më shumë të drejta për nxënësit dhe mësimdhënësit, mundësi më tepër për ngritje në karrierë e zhvillim profesional dhe financiar, respektivisht rroga më të larta. Ky ligj ka në fokus gjithëpërfshirjen apo arsimimin dhe kujdesin edhe të atyre me nevoja të posaçme”, është shprehur ministri i Arsimit, Arbër Ademi.

Në arsimin fillor dhe të mesëm, procesin mësimor e ndjekin rreth 260 mijë nxënës, ndërsa rreth 20 mijë prej tyre për herë të parë në bankat shkollore.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 36 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, tetë të shëruar

Edhe 36 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, tetë të shëruar

Vdes një person në Infektivë nga koronavirusi, çon numrin në 31

Vdes një person në Infektivë nga koronavirusi, çon numrin në 31

SHBA-ja nis ndihmën për Kosovën pas heqjes së reciprocitetit

SHBA-ja nis ndihmën për Kosovën pas heqjes së reciprocitetit

Mali i Zi kërcënon Serbinë me mekanizma të NATO-s, Daçiq: Thirreni edhe UÇK-në

Mali i Zi kërcënon Serbinë me mekanizma të NATO-s, Daçiq: Thirreni edhe UÇK-në

Lajmet e rreme vështirësojnë betejën kundër COVID-19

Lajmet e rreme vështirësojnë betejën kundër COVID-19

Vuçiq: Do të luftojmë për Kosovën…

Vuçiq: Do të luftojmë për Kosovën…

Veseli: Sot u largua vendimi mashtrues i reciprocitetit, kurth i ngritur nga Kurti

Veseli: Sot u largua vendimi mashtrues i reciprocitetit, kurth i ngritur nga Kurti

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Vuçiq reagon pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitetin

Vuçiq reagon pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitetin

Hoti: Presidenti i ka kompetencat e veta, unë të miat, s’lejoj askënd të ndërhyjë

Hoti: Presidenti i ka kompetencat e veta, unë të miat, s’lejoj askënd të ndërhyjë

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Von Cramon e hutuar se kush do ta kryesojë dialogun me Serbinë

Von Cramon e hutuar se kush do ta kryesojë dialogun me Serbinë

Balaj: Kurti për herë të parë ia dha dy ministri Listës Serbe dhe emëroi një këshilltar serb

Balaj: Kurti për herë të parë ia dha dy ministri Listës Serbe dhe emëroi një këshilltar serb

Ish-gjyqtarja Mushkolaj konteston kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti

Ish-gjyqtarja Mushkolaj konteston kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti

Cakaj: Jam krenar që isha në VV, por edhe më krenar që u largova

Cakaj: Jam krenar që isha në VV, por edhe më krenar që u largova

Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…