Shkon në 32 numri i viktimave nga vërshimet në Afganistan

30.03.2019 14:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkon në 32 numri i viktimave nga vërshimet në Afganistan

Një zyrtar i qeverisë afgane ka njoftuar se të paktën 32 persona kanë vdekur për shkak të vërshimeve në pjesën perëndimore të Afganistanit. Vërshimet kanë shkatërruar shtëpi dhe i kanë dëmtuar strehimoret që shfrytëzoheshin nga familjet e zhvendosura.

Vërshimet e shkaktuara nga reshjet e mëdha të shiut filluan të shpërndahen të enjten dhe shkaktuan shumë dëme material në shtatë provinca të ndryshme të këtij vendi. Lajmin e bëri të ditur Hasibullah Shir Khani, zëdhënës i Autoritetit Kombëtar për Menaxhimin e Fatkeqësive.

Ai shtoi se 12 persona janë shpallur të zhdukur dhe më shumë se 700 shtëpi janë shkatërruar ose janë dëmtuar rëndë.

Këto vërshime e kanë përkeqësuar situatën që edhe më parë ishte dëshpëruese. Qindra mijëra njerëz ishin zhvendosur nga shtëpitë e tyre vitin e kaluar nga ky rajon për shkak të thatësirës së madhe dhe luftës me talibanët, e cila filloi para 17 vjetësh.

Vërshimet që ndodhën në fillim të muajit mars shkaktuan dëme të konsiderueshme materiale dhe i vunë në rrezik tokat e mbjella me grurë.

“Shtëpia dhe toka ime bujqësore janë shkatërruar nga vërshimet. Nëse shkoni ta shikoni shkatërrimin, do të ju bëjë të qani”, tha Shir Ahmad, i cili jeton në një fshat të provincës Herat, pranë kufirit me Iranin.

Vërshimet kanë shkatërruar qindra shtëpi, disa zona historike, mijëra hektarë të tokave bujqësore, ura dhe autostrada, shkruan “Reuters”, transmeton Express.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kiçmari: S’ka më keq për një ambasador sesa presidenti e kryeministri të kenë qëndrime të kundërta

Kiçmari: S’ka më keq për një ambasador sesa presidenti e kryeministri të kenë qëndrime të kundërta

Kabashi: Komandanti më dha urdhër të vras dy persona (Video)

Kabashi: Komandanti më dha urdhër të vras dy persona (Video)

Jovanoviq: Serbisë me Kosovën i duhet paqja, jo territori i saj

Jovanoviq: Serbisë me Kosovën i duhet paqja, jo territori i saj

Haradinaj: Çështja e kufirit me Malin e Zi është ende në proces

Haradinaj: Çështja e kufirit me Malin e Zi është ende në proces

“Nëse s’do ta shpëtoja, Haradinaj do të dënohej në Hagë”

“Nëse s’do ta shpëtoja, Haradinaj do të dënohej në Hagë”

Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore