Shkon i dehur në xhami, fal namazin e parë në jetë dhe vdes në sexhde

26.01.2017 23:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkon i dehur në xhami, fal namazin e parë në jetë dhe vdes në sexhde

Gazetari egjiptian, Ahmed Mansour, kishte mysafir në emisionin e tij një shejh egjiptian i cili tregoi një rrëfim shumë prekës i cili e bëri edhe gazetarin të qajë. Për çka bëhet fjalë?

Në fakt shejhu tregoi se njëherë mori me vete në njeri në xhami i cili kishte qenë i dehur, mirëpo shejhu nuk e kishte kuptuar. Kur këta dy hynë në xhami, njerëzit që ishin aty e ndjen një erë të keqe. Menjëherë e kuptuan se ai njeri që erdhi me shejhun ishte i dehur dhe filluan t’i bërtasin dhe ta godasin me këpucë. Shejhu doli në mbrojtje të njeriut, sepse ndjehej fajtor për shkak se e solli në xhami.

Imami i xhamisë arriti t’i qetësojë xhematin, pastaj e luti njeriun ta lëshojë xhaminë dhe të vijë një ditë tjetër kur nuk do të jetë i dehur. Megjithatë, ai nuk pranoi të dal nga xhamia. Në ato momente hyri koha e akshamit, ndërsa njeriu i dehur qëndroi në safin e parë, derisa xhemati tjetër largoheshin nga ai për shkak se u pengonte era e pakëndshme e tij. Pasi që dhanë selam, panë se i dehuri qëndronte në sexhde dhe nuk ngrihej.

Ata menduan se nuk ngrihet nga sexhdeja për shkak të alkoolit, mirëpo shejhu e thirri të ngrihet, por ai nuk iu përgjigj thirrjes së tij. Ai njeri i dehur e kishte dorëzuar shpirtin e tij duke bërë sexhden e tij të parë. Kjo ishte një skenë që bëri të qajnë të gjithë xhematin, ndërsa njëri prej tyre i tha shejhut: “O shejh, unë me vite të tëra falem dhe lus Allahun e Madhërishëm të ma mundësoj xhenetin, ndërsa ky për herë të parë vjen në xhami dhe atë i dehur dhe jep shpirtin në sexhde.”

Kjo është dëshira e Allahut dhe një mesazh i qartë se askush nuk mund të ndërhyjë mes Zotit dhe robit të Tij, e as që dikush mund ta dijë kush është xhenetli apo xhehenemli, qoftë edhe nëse dikush në pamje duket një mëkatar i madh. Ky është vullneti i Allahut, dhe nëse Ai dëshiron, do ta shpëtojë robin e Tij nga zjarri i xhehenemit dhe do t’ia hap dyert e pendimit dhe faljes qoftë edhe pas një kohe të gjatë që ka kaluar në mëkate./Islampress/

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Katastrofa e Çernobilit/ Historia e atyre që nuk pranuan t’i braktisnin shtëpitë

Katastrofa e Çernobilit/ Historia e atyre që nuk pranuan t’i braktisnin shtëpitë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

Njeriu që fitoi 5 miliardë dollarë në 48 orë

Njeriu që fitoi 5 miliardë dollarë në 48 orë

Pacienti i pakënaqur me shërbimet, sulmon fizikisht infermieren

Pacienti i pakënaqur me shërbimet, sulmon fizikisht infermieren

Vitaminat më të rëndësishme kundër çdo sëmundje/ Ja në cilat ushqime i gjeni

Vitaminat më të rëndësishme kundër çdo sëmundje/ Ja në cilat ushqime i gjeni

Kosova propozon filmin ‘Zana’ për OSCARS

Kosova propozon filmin ‘Zana’ për OSCARS

Humbi dorën gjatë xhirimeve, producentët nuk ia paguajnë as faturat

Humbi dorën gjatë xhirimeve, producentët nuk ia paguajnë as faturat

Studimi me 450.000 persona, rezultate të frikshme për pijet me gaz

Studimi me 450.000 persona, rezultate të frikshme për pijet me gaz

Foshnjat që lindin me operacion cezarian mund të preken nga këto sëmundje

Foshnjat që lindin me operacion cezarian mund të preken nga këto sëmundje

A do të guxonit t’i vishni?! (Foto)

A do të guxonit t’i vishni?! (Foto)

Dita e Mushkonjës, vrasëses më të madhe në botë

Dita e Mushkonjës, vrasëses më të madhe në botë

Momenti i tmerrshëm kur një grua shtypet mes dy makinave (Video)

Momenti i tmerrshëm kur një grua shtypet mes dy makinave (Video)

Dizajnerja e Arbresha Hoxha në përgatije të ekspozitës së radhës – A do kthehet edhe në pozitë politike?!

Dizajnerja e Arbresha Hoxha në përgatije të ekspozitës së radhës – A do kthehet edhe në pozitë politike?!

“Home Alone” po rikthehet në version të ri

“Home Alone” po rikthehet në version të ri

I mblodhi 12 mijë euro për djalin e sëmurë, të gjitha i shpenzoi në drogë e prostituta

I mblodhi 12 mijë euro për djalin e sëmurë, të gjitha i shpenzoi në drogë e prostituta

Kafja e mëngjesit pihet edhe nëse i shtoni pak kripë

Kafja e mëngjesit pihet edhe nëse i shtoni pak kripë