Shkolla Digjitale hap filialin e ri në Lubjanë të Sllovenisë

03.07.2018 18:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkolla Digjitale hap filialin e ri në Lubjanë të Sllovenisë

Shkolla Digjitale lajmëroi hapjen e një filiali të ri në Lubjanë të Sllovenisë në formë të franchises duke ndarë me partnerë modelin unik të biznesit dhe plan programin më unik në Evropë për mësimin e programimit për fëmijët me brendin e ri internacional Digital School.

Themeluar në Dhjetor të 2015-ës, Shkolla Digjitale është institucion i akredituar nga Autoriteti Kombëtar i Kualifikimeve dhe është shkolla e parë e hapur në Prishtinë dhe Ferizaj, e cila ofron kurse të teknologjisë informative për fëmijët e moshave të reja.

Planprogrami me të cilin funksionon Shkolla Digjitale është plan program i përpiluar nga organizata CODE si dhe Massachusetts Institute of Technology – MIT në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Ajo numëron mbi 800 nxënës aktivë të moshave 7-15 vjeç dhe 16-18 vjeç.

Kjo është hera e parë që një kompani Kosovare e cila ofron shërbime arrin të depërtoje në tregun internacional në formën e Franchises.

Themeluesja e Shkollës Hana Qerimi u shpall fituese në kategorinë ICT Femra e Vitit në edicionin e gjashtë të ICT Awards.

Ne vitin 2016 vendosi te themelonte një biznes privat “Shkolla Digjitale” me qellim për ti mësuar fëmijët nga mosha 8 deri 18 vjeç teknologjinë informative ne mënyrën e duhur. Funksionon ne Prishtine dhe Ferizaj me mbi 800 nxënës aktiv dhe 25 te punësuar ne staf.

Gjithashtu ne vitin 2017 bashke-themeloi edhe kompaninë Starlabs e cila ofron shërbime outsourcing për tregun internacional ne sektorin e IT.

Në një intervistë për Kohavision, Hana Qerimi dhe Darsej Rizaj folën për hyrjen e Shkollës Digjitale në Slloveni.

Shkolla Digjitale ka një plan program unik i testuar prej dy vitesh në Kosovë i cili do të implementohet edhe në Slloveni.

Qerimi gjithashtu foli për suksesin e këtij plan programi sidomos mësimi i fëmijëve në fushat e programimit i cili ka pasur rezultate konkrete. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


10 sinjalet e fshehta që ju dërgon trupi kur ka nevojë për ndihmë

10 sinjalet e fshehta që ju dërgon trupi kur ka nevojë për ndihmë

Vecino në dyshim për Milanin, Politano kërkon angazhim për fitore

Vecino në dyshim për Milanin, Politano kërkon angazhim për fitore

Njihuni me burrin që telefonoi Ndihmën e Shpejtë 314 herë në pesë vjet, edhe pse në asnjërën herë nuk kishte nevojë për ta (Foto)

Njihuni me burrin që telefonoi Ndihmën e Shpejtë 314 herë në pesë vjet, edhe pse në asnjërën herë nuk kishte nevojë për ta (Foto)

Swisscom në bisedime për shitjen e operatorit Italian Fastweb

Swisscom në bisedime për shitjen e operatorit Italian Fastweb

Armand Çullhaj shpallet kampion evropian në WBU

Armand Çullhaj shpallet kampion evropian në WBU

Rezervoi në një restorant luksoz, u refuzua për shkak të këpucëve që i kushtonin 340 euro (Foto)

Rezervoi në një restorant luksoz, u refuzua për shkak të këpucëve që i kushtonin 340 euro (Foto)

Sa gjatë marrin kohë të treten ushqimet e ndryshme

Sa gjatë marrin kohë të treten ushqimet e ndryshme

Mulaomerovic: Na pret punë e vështirë, por besoj te basketbollistët e mi

Mulaomerovic: Na pret punë e vështirë, por besoj te basketbollistët e mi

Google pranon ekzistencën e një motori kërkimi të censuruar për Kinën

Google pranon ekzistencën e një motori kërkimi të censuruar për Kinën

Futet në pishinë që të lahet me peshkaqenë (Video)

Futet në pishinë që të lahet me peshkaqenë (Video)

Chiesa vazhdon të jetë caku kryesor i Napolit

Chiesa vazhdon të jetë caku kryesor i Napolit

Ndihmohet të shënonte kosh, motra e vogël inkurajohet nga vëllai: “Ti je e fortë” (Video)

Ndihmohet të shënonte kosh, motra e vogël inkurajohet nga vëllai: “Ti je e fortë” (Video)

Bie vlera e Tether, Bitcoin, Ether dhe XRP rriten me 7%

Bie vlera e Tether, Bitcoin, Ether dhe XRP rriten me 7%

Në shtratin e dashurisë kjo femër hyri ne mes Tunës dhe Ences

Në shtratin e dashurisë kjo femër hyri ne mes Tunës dhe Ences

Bashkimi e nis sonte aventurën e re në Ligën Ballkanike

Bashkimi e nis sonte aventurën e re në Ligën Ballkanike

Të zhveshur para partnerit: 6 fjalitë që nuk duhet t’ia thoni kurrë atij

Të zhveshur para partnerit: 6 fjalitë që nuk duhet t’ia thoni kurrë atij