Shkodra: Nuk është i mjaftueshëm vetëm sigurimi i fondeve për ambient, duhet vetëdijesim i qytetarëve

19.09.2019 20:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkodra: Nuk është i mjaftueshëm vetëm sigurimi i fondeve për ambient, duhet vetëdijesim i qytetarëve

Magbule Shkodra nga koalicioni AAK/PSD ka thënë se nevojitet ngritja e vetëdijes së qytetarëve për mbrojtje të ambientit.

Ajo thotë se gjatë kohës së qeverisjes së Haradinajt ka pasur projekte përmes të cilave është synuar pastrimi dhe mbrojtja e ambientit, por se një gjë e tillë nuk ka pasur efekt.

Shkodra në Rubikon ka thënë se Kosova ka ligje, por që sipas saj mungojnë mekanizmat që i implementojnë ato.

“Nuk është e mjaftueshme të ketë vetëm fonde, por edhe brezat e rinj duhet të vetëdijesohen dhe të ngritët vetëdija. Në kohën e qeverisjes së Haradinajt ishte një aksion për pastrimin e ambientit por edhe pas atij aksioni prapë gjendja e ambientit është e njëjtë”, ka thënë tutje ajo.

Ajo thotë se degradim të ambientit ka në gjithë Kosovë, derisa shton një degradim i tillë është që 20 vjet dhe se për pak kohë është e pamundur përmirësimi i gjendjes.

“Diçka filloi të bëhet, por kot është kur i qesim paret dhe pastaj e ndotim ambientin. Ne e kemi parë në çka është shndërruar Prishtina, ndoshta është dashur të mendohet që zhvillimi i qytetit të shkoj nga Prishtina e re. Ka pasur shumë gjëra që kanë mundur të bëhen më mirë por nuk janë bërë”, ka thënë ai.

Eliza Hoxha nga PDK ka thënë se ata kanë plan hapësinor që Prishtinën e sheh si zonë metropolitane, pasi që sipas saj, si e tillë është parë edhe gjatë viteve të ’70-ta.

Ajo tutje ka kritikuar kryetarin aktual të Prishtinës, Shpend Ahmeti, duke thënë se ai ka funksionuar me planet e Isa Mustafës dhe Ismet Beqirit.

“Krejt çka ka punu Shpend Ahmeti është bazuar në planet e Isa Mustafës dhe Ismet Beqiri. Kryetari ia ka ndihmu duke i rishiku ato plane, duke i largu pronat e gjelbra dhe duka ua dhënë personave privat me ndërtu”, ka thënë ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Detaje të reja/ Zjarri në banesën në Laç, 2-vjeçari që humbi jetën po luante me shkrepëse

Detaje të reja/ Zjarri në banesën në Laç, 2-vjeçari që humbi jetën po luante me shkrepëse

Bekë Berisha: Albin Kurti ka përgjegjësi për mos lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Bekë Berisha: Albin Kurti ka përgjegjësi për mos lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Ismajli: Abdullah Tahiri do të jetë në pidestalin më të lartë të lirisë

Ismajli: Abdullah Tahiri do të jetë në pidestalin më të lartë të lirisë

Ky është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Ky është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Policia kërkon këtë person, dyshohet për dhunim

Policia kërkon këtë person, dyshohet për dhunim

Vdes para 8-ditësh një burrë në QKUK, s’paraqitet askush për ta marrë kufomën

Vdes para 8-ditësh një burrë në QKUK, s’paraqitet askush për ta marrë kufomën

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”,   hapi i parë drejt paqes në Libi?

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”, hapi i parë drejt paqes në Libi?

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Janë  publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Janë publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me  veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të  institucioneve

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të institucioneve

Në Vetëvendosje po thonë se do të  bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Në Vetëvendosje po thonë se do të bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë