Shkencëtari zviceran shpallet “Zbulues i vitit 2015″

11.06.2015 19:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtari zviceran shpallet “Zbulues i vitit 2015″

Një shkencëtar dhe zbulues zviceran ka fituar çmimin Evropian të vitit 2015 për zbulime shkencore. Zyra Evropiane e Patentave (EPA) ka shpërblyer Andreas Manz, zbuluesin 58 vjeçar të teknologjisë Chiplabor për vepër jetësore.

Me këtë zbulim, Manz ka mundësuar që proceset laboratorike të zhvillohen në formate miniaturale. Kjo mundëson që përmes aparateve speciale testuese, përmbajtja e sheqerit në gjak të matet brenda një sekonde dhe vetëm përmes një pike gjaku, shkruan nzz.ch.

Një variant tjetër po ashtu revolucionar i zbulimit të shkencëtarit zviceran është shfrytëzimi i chiplabor-it si test i shpejtë për ADN, për të parandaluar sëmundjet trashëguese.

Ky çmim që njihet edhe si “çmimi Oscar” për zbulime, është themeluar në vitin 2006.

Manz ka të patentuara deri më tash mbi 40 zbulime dhe konsiderohet si njëri ndër kimistët më të shquar në botë./albinfo.ch

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dropbox i ri dëshiron të jetë qendra e përditshmërisë suaj

Dropbox i ri dëshiron të jetë qendra e përditshmërisë suaj

Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Fotot e para të Galaxy Note 10 zbulojnë ekranin gjigand

Fotot e para të Galaxy Note 10 zbulojnë ekranin gjigand

Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Shazam mund të identifikojë muzikën që luhet nëpër aplikacione

Shazam mund të identifikojë muzikën që luhet nëpër aplikacione

LG prezanton monitorët e parë në botë me kohë përgjigje 1ms

LG prezanton monitorët e parë në botë me kohë përgjigje 1ms

Aplikacioni iCloud në Windows 10 më i fuqishëm se asnjëherë më parë

Aplikacioni iCloud në Windows 10 më i fuqishëm se asnjëherë më parë

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor

Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor