Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

30.11.2020 22:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Që nga fillimi i pandemisë me koronavirus, shkencëtarët dhe ekspertët e kujdesit shëndetësor janë përballur me një detyrë të paparë. Shumë prej tyre kanë zhvilluar mjete të reja për të ndihmuar në zbulimin e hershëm dhe efikas të virusit.

Në ditët e para të pandemisë, me jo çdo pacient që shfaqte simptoma të ngjashme, mjekët iu drejtuan rrezeve rëntgen të kraharorit dhe CT të gjoksit (tomografi e kompjuterizuar) për të kuptuar ashpërsinë e COVID-19. Por leximi i rrezeve X të gjoksit për të dalluar COVID-19 dhe sëmundjet e tjera të kraharorit merr shumë kohë. Sidoqoftë, një grup studiuesish kanë zhvilluar një mjet të inteligjencës artificiale për ta bërë këtë.

Mjeti i inteligjencës artificiale DeepCOVID-XR, i zhvilluar nga studiuesit nga Universiteti Northwestern në Ilinois të SHBA-së, mund të lexojë imazhe me rreze rëntgen në gjoks për të zbuluar COVID-19 më saktë dhe më shpejt se radiologët torakalë.

Sipas të dhënave të hulumtimit të botuara në revistën Radiology, mjeti u vu në provë dhe mund të zbulonte sëmundjen me saktësi 83 për qind, duke skanuar përmes 2,214 imazheve.

Përparësia tjetër është se duke kontrolluar rrezet rëntgen të gjoksit, mjekët mund të përcaktojnë nëse një pacient duhet të izolohet menjëherë. Kjo do të ndihmonte në ndalimin e përhapjes në ambientet e urgjencës. Deri më tani, gati 238.000 mjekë janë ekspozuar ndaj virusit dhe 841 prej tyre kanë ndërruar jetë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Reagon Jusuf Thaçi: Qeveria dhe prokuroria duart larg nga mediat

Reagon Jusuf Thaçi: Qeveria dhe prokuroria duart larg nga mediat

Abdixhiku: Dobët, shumë dobët, dështimi për të siguruar vaksina s’guxon të zëvendësohet me sulm ndaj mediave

Abdixhiku: Dobët, shumë dobët, dështimi për të siguruar vaksina s’guxon të zëvendësohet me sulm ndaj mediave

8 viktima dhe 498 raste të reja

8 viktima dhe 498 raste të reja

Olluri: Shpëtuam, presioni publik e detyroi pushtetin të tërhiqet

Olluri: Shpëtuam, presioni publik e detyroi pushtetin të tërhiqet

Kusari: Prokuroria dhe policia nuk kanë të drejtë të kërkojnë burimin e gazetarëve

Kusari: Prokuroria dhe policia nuk kanë të drejtë të kërkojnë burimin e gazetarëve

Rron Gjinovcit, i krahason mediat me bandat e drogës

Rron Gjinovcit, i krahason mediat me bandat e drogës

Kelmendi për rastin “Vaksinat”: S’jemi shtet policor, veprimi i Prokurorisë është huqje e madhe

Kelmendi për rastin “Vaksinat”: S’jemi shtet policor, veprimi i Prokurorisë është huqje e madhe

<h1>Ajetin e presin sfida të mëdha në krye të AKI-së, ish- kryespiunët të sistemohen në pozita të rëndësishme

Ajetin e presin sfida të mëdha në krye të AKI-së, ish- kryespiunët të sistemohen në pozita të rëndësishme

Olluri: Pas pak, bashkë me avokatin, jemi të obliguar të paraqitemi në Polici

Olluri: Pas pak, bashkë me avokatin, jemi të obliguar të paraqitemi në Polici

Policia zbarkon në Gazetën Insajderi, merret në pyetje Parim Olluri

Policia zbarkon në Gazetën Insajderi, merret në pyetje Parim Olluri

Tahiri: Ata që dje me hov e nisën me shtetin ligjor, sot po duan ta konfiskojnë transparencën

Tahiri: Ata që dje me hov e nisën me shtetin ligjor, sot po duan ta konfiskojnë transparencën

“Donika Gërvalla ka filluar të bëhet më kryeministër se Albin Kurti”

“Donika Gërvalla ka filluar të bëhet më kryeministër se Albin Kurti”

Edi Rama konfirmon se harta për ndarjen e kufijve në Ballkan egziston

Edi Rama konfirmon se harta për ndarjen e kufijve në Ballkan egziston

Kajtazi: Zotëri ministër lëri kërcënimet, por trego pse nuk e ke nënshkruar kontratën me Pfizer

Kajtazi: Zotëri ministër lëri kërcënimet, por trego pse nuk e ke nënshkruar kontratën me Pfizer