Shkencëtarët zbulojnë shtratin e liqenit të lashtë nën akullin e Grenlandës

11.11.2020 19:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët zbulojnë shtratin e liqenit të lashtë nën akullin e Grenlandës

Mbetjet e një liqeni të madh antik u zbuluan nën Grenlandë, i cili u varros thellë nën shtresën e akullit dhe vlerësohet të jetë qindra-mijëravjeçar, thanë shkencëtarët.

Shtrati i madh i liqenit fosil është një fenomen që shkencëtarët nuk e kanë parë më parë në këtë pjesë të tokës, edhe pse akulli i Grenlandës mban shumë mistere të fshehura.

Vitin e kaluar studiuesit konfirmuan zbulimin e më shumë se 50 liqeneve nën akullnajat në Grenlandë, trupat e ujit të lëngshëm të shkrirë të bllokuar midis shkëmbit dhe shtresës së akullit.

Kur u formua liqeni, rajoni ishte pa akull, thanë shkencëtarët, dhe pellgu do të kishte mbështetur një liqen monumental së bashku me një sipërfaqe prej rreth 7,100 kilometra katrorë. Kjo është afërsisht në të njëjtën madhësi duke kombinuar shtetet e Delaware dhe Rhode Island në SHBA dhe liqeni do të kishte mbajtur të paktën 580 kilometra kub ujë.

Ekipi mendon se liqeni u formua në kohë më të ngrohtë dhe mund të mbajë të dhëna të rëndësishëm sedimentare nga periudha kur rajoni ishte pa akull, si dhe informacione për klimën dhe kushtet e atëhershme mjedisore në rajon.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura