Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

07.03.2019 22:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

“Ky xham do të vendoset brenda trupit të pacientit, duke lëshuar një substancë e cila do të inhibojë riprodhimin e mikrobeve, me ç’rast do të çrrënjosë bakterin E.coli”, tha Dr Richard Martin, një ndër doktorët që kishin marrë pjesë në këtë studim.

Sipas Qendrës Për Parandalimin dhe Mbrojtjen e Sëmundjeve Infektive, së paku 37.000 njerëz humbin jetën si shkak i infeksioneve.

Krahas bakterit E.coli, doktorët kanë arritur që me këtë xham të mbysin edhe disa infeksione fungale, të cilat zakonisht shkaktohen nga bakteri Candida albicans dhe Staphylococcus aureus.

Procedura e krijimit të këtij xhami ishte shumë e thjeshtë. Ky xham bioaktiv u prodhua së pari nga materiali i kobaltit, i cili u ngroh në 1000 gradë dhe pastaj u bë ftohja e tij në mënyrë që të mos kristalizohej. Ky xham më pas u vendos në kontakt me bakterin përkatëse – shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

“Ne jemi duke tentuar që të ndryshohen teknikat e trajtimeve të infeksioneve nëpër spitale, përkatësisht të reduktohet përdorimi i antibiotikëve të cilat kanë rezultuar që janë shumë të dëmshëm për organizmin”, tha udhëheqësi i këtyre studimeve.

Aplikimi i këtij xhami bioaktiv u realizua vetëm në pak raste, mirëpo mjekët janë shumë të kënaqur me rezultatet e arritura, dhe shpresojnë që shumë shpejt do të fillojë aplikimi i tij edhe në rastet e tjera./Gazeta Express

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)

Përdorimi i tabletave hormonale rrit rrezikun për Alzheimer

Përdorimi i tabletave hormonale rrit rrezikun për Alzheimer

Edhe aplikacioni Viber ka një “Dark Mode”

Edhe aplikacioni Viber ka një “Dark Mode”

I vuri zjarrin ndërtesës për t’u parë nga e ish e dashura si një hero – pesë vetë përfunduan në spital (Video)

I vuri zjarrin ndërtesës për t’u parë nga e ish e dashura si një hero – pesë vetë përfunduan në spital (Video)

Uber zgjeron aktivitetin në Gjermani

Uber zgjeron aktivitetin në Gjermani