Shkencëtarët: Uji me kripë mund të luftojë Covid-19

30.06.2020 20:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët: Uji me kripë mund të luftojë Covid-19

Sipas shkencëtarëve uji me kripë mund të trajtojë Covid-19 dhe do e provojnë shumë shpejt nëse ky ilaç i thjeshtë është 100% efektiv.

Të bësh gargare me ujë e kripë, mund të zvogëlosh simptomat e kollës, ftohjes dhe t’i parandalosh ato të keqësohen, thonë studiuesit.

Tani ata duan të zbulojnë nëse kjo metodë mund të ndihmojë njerëzit me simptoma të butë të koronavirusit, i cili infekton rrugët e frymëmarrjes në një mënyrë të ngjashme.

Ekspertët e Universitetit të Edinburgut po rekrutojnë njerëz për të marrë pjesë në një studim për të provuar nëse gargara me ujë të kripur mund të forcojë aftësitë antivirale të trupit.

Të dish të trajtosh Covid-19 është akoma një zonë gri për mjekët, por sugjerohet që njerëzit me simptoma të buta të konsumojnë vetëm paracetamol dhe ibuprofen.

Sipas një studimi të botuar vitin e kaluar u zbulua se njerëzit që bëjnë gargare me ujë e kripë iu pakësua kolla e ashpër dhe ftohja i ka zgjatur dy ditë më pak, mesatarisht. Ata gjithashtu kishin më pak të ngjarë t’i kalonin ftohjen, anëtarëve të tjerë të familjes.

Sipas studiuesve, kontakti i drejtpërdrejtë i kripës me viruset ka një efekt toksik ose stimulon ‘mekanizma të lindur imunitar’ brenda qelizave në rrugët e frymëmarrjes.

Kripa gjithashtu mund të përdoret nga qelizat e trupit për të krijuar një kimikat të quajtur acid hypochlorous, i cili shkatërron viruset, janë shprehur studiuesit./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkencëtarët: Uji me kripë mund të luftojë Covid-19

Shkencëtarët: Uji me kripë mund të luftojë Covid-19

Ministri Krasniqi kërkoi nga mekanizmat komunalë që t’i respektojnë rekomandimet e institucioneve për parandalimin e Pandemisë COVID-19

Ministri Krasniqi kërkoi nga mekanizmat komunalë që t’i respektojnë rekomandimet e institucioneve për parandalimin e Pandemisë COVID-19

IHMK: Parashikimi i motit për 01 – 02 korrik 2020

IHMK: Parashikimi i motit për 01 – 02 korrik 2020

50 punëtorë shëndetësorë në Prishtinë futen në vetizolim, ndryshon orari i QMF-ve

50 punëtorë shëndetësorë në Prishtinë futen në vetizolim, ndryshon orari i QMF-ve

IKSHPK-ja e mbingarkuar, pritet shpërndarja e aparaturave për testim nëpër spitale rajonale

IKSHPK-ja e mbingarkuar, pritet shpërndarja e aparaturave për testim nëpër spitale rajonale

KRU Prishtina publikon orarin e reduktimeve me ujë të pijes për nesër

KRU Prishtina publikon orarin e reduktimeve me ujë të pijes për nesër

Gastronomet nuk po zbatojnë rekomandimet, ministri Krasniqi paralajmëron mbylljen e lokaleve

Gastronomet nuk po zbatojnë rekomandimet, ministri Krasniqi paralajmëron mbylljen e lokaleve

Vaksina eksperimentale kundër COVID-19 jep rezultate pozitive

Vaksina eksperimentale kundër COVID-19 jep rezultate pozitive

Shqipërisë nuk i lejohet hyrja në BE nga 1 korriku

Shqipërisë nuk i lejohet hyrja në BE nga 1 korriku

Grenell: I nxitëm edhe evropianët, po i kërkojnë Merkelit liberalizim vizash për Kosovën

Grenell: I nxitëm edhe evropianët, po i kërkojnë Merkelit liberalizim vizash për Kosovën

Shfuqizimi i Ligjit për Paga, vjen reagimi i parë i sindikatave

Shfuqizimi i Ligjit për Paga, vjen reagimi i parë i sindikatave

Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

Tahiri: Shokues vendimi i Kushtetuese për anulimin e Ligjit të Pagave

Tahiri: Shokues vendimi i Kushtetuese për anulimin e Ligjit të Pagave

Pandemia uli eksportin për 4.4 milionë euro për muajin prill

Pandemia uli eksportin për 4.4 milionë euro për muajin prill

Komuna e Ferizajt mbyll çerdhet publike deri më 1 gusht

Komuna e Ferizajt mbyll çerdhet publike deri më 1 gusht

Hoti: Qeveria ka krijuar  Fondin e Rimëkëmbjes Ekonomike prej afro 385 milionë eurosh

Hoti: Qeveria ka krijuar Fondin e Rimëkëmbjes Ekonomike prej afro 385 milionë eurosh