Shkencëtarët printojnë një zemër 3D me material qelizor

16.04.2019 12:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët printojnë një zemër 3D me material qelizor

Hulumtuesit e Universitetit të Tel Avivit me sukses arritën të printonin një zemër 3D duke përdorur qeliza dhe materiale biologjike të një pacienti.

Kjo mrekulli shkencore u publikua në revistën Advanced Science dhe hulumtuesit kishin arritur të printonin një zemër të tërë me qeliza, vena gjaku, ventrikulat e madje edhe barkushet e zemrës.

Ishte një arritje e madhe sepse përpjekja e parë kishte sjellë një rezultat të thjeshtë, një zemër pa vena.

Materiali qelizor u përdor si “bojë” për pjesën e printimit. Hulumtuesit mundën të krijonin modele komplekse indesh dhe eventualisht tërë zemrën.

Duhet të theksohet se zemra nuk është e madhe, është sa zemra e një lepuri. Por teknologjia që e mundësoi mund të çojë drejt prodhimit të një organi njerëzor që jo medoemos mund të jetë zemër.

Aktualisht zemrat e krijuara nga printeri 3D mund vetëm të kontraktohen por hulumtuesit kanë një plan sesi ta bëjnë të funksionojë si zemër e vërtetë.

Pasi të keni përfunduar do të përpiqen ti transplantojnë tek kafshët. Prej vitesh hulumtuesit kanë punuar mbi inde 3D të printuara me qëllimin për të krijuar organe funksionale të gatshme për transplant. Shkencëtarët e përfshirë në këtë projekt parashikojnë që 10 vitet e ardhshme printerët e organeve do të vendosen nëpër spitale. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh

Çekia vs Kosova, Goooooool – shënon Atdhe Nuhiu

Çekia vs Kosova, Goooooool – shënon Atdhe Nuhiu

Studentët zhvishen për bamirësi (Foto)

Studentët zhvishen për bamirësi (Foto)

Sulmohen tifozët kosovarë në Çeki

Sulmohen tifozët kosovarë në Çeki

Shala: Jemi të bashkuar në një qëllim, ta dërgojmë Kosovën në Evropian

Shala: Jemi të bashkuar në një qëllim, ta dërgojmë Kosovën në Evropian

Bebe Rexha shfaqet në formë të mirë

Bebe Rexha shfaqet në formë të mirë