Shkencëtarët më në fund zbulojnë shkakun e flokëve gri: Stresi nuk është fajtor, por…

27.01.2020 19:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët më në fund zbulojnë shkakun e flokëve gri: Stresi nuk është fajtor, por…

Dermatologët thonë se nuk ka asnjë provë shkencore që stresi ndikon në shfaqjen e parakohshme të flokëve gri, dhe se ky fenomen i atribuohet kryesisht gjenetikës dhe plakjes, raporton Reuters.

Nëse madje keni menduar se fillimi i papritur i flokëve të bardhë në kokën tuaj ka të bëjë me stresin, ju duket se jeni mashtruar, thonë dermatologët, duke shtuar se nuk kanë prova shkencore për ta bërë këtë, shkruan revista mujore franceze “El”.

Përndryshe flokët marrin ngjyrë me melaninën, të njëjtin pigment që përcakton ngjyrën e lëkurës dhe syve. Melanina ngadalë humbet moshën, gjë që e bën atë pak gri me kalimin e kohës, sipas ekspertëve të fushës në Akademinë Amerikane të Dermatologjisë.

Stresi është një shkak i njohur dhe i provuar i humbjes së flokëve të rritur dhe të menjëhershëm, por asnjë hulumtim nuk ka vërtetuar që stresi është fajtor dhe se flokët papritmas mund të bëhen të hollë.

Zhdukja e melaninës nga flokët nënkupton një proces të caktuar kohor, megjithëse nuk është i dukshëm, ai zgjat, dhe rezultati i dukshëm vjen në fund: flokët bëhen gri, duke humbur pigmentin.

Në shumicën e rasteve, ju mund të fajësoni prindërit tuaj për flokët gri, jo stresin. Gjenetika luan rolin më të madh këtu. Në fakt, shkencëtarët kanë zbuluar gjithashtu se cili gjen është përgjegjës për shfaqjen e thinjave – IRF4.

Megjithatë, ekziston diçka që mund të përshpejtojë shfaqjen e flokëve të thinjur sikurse është pirja e duhanit. Një studim më parë zbuloi një lidhje të konsiderueshme midis konsumit të cigareve dhe zbardhjes së flokëve para moshës 30-vjeçare.

Pirja e duhanit dhe stresi sigurisht mund të ndikojnë në shfaqjen e hershme dhe më të madhe të qimeve gri, por ato nuk shkaktojnë në asnjë mënyrë këtë fenomen, thonë shkencëtarët.

Top Channel

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Weber: Kriza institucionale-kushtetuese në Kosovë, rezultat i gabimeve të mëparshme të BE-së dhe SHBA-së në dialog

Weber: Kriza institucionale-kushtetuese në Kosovë, rezultat i gabimeve të mëparshme të BE-së dhe SHBA-së në dialog

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)