Shkencëtarët krijojnë maskën që shkatërron viruset dhe bakteret brenda një ore

16.11.2020 00:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët krijojnë maskën që shkatërron viruset dhe bakteret brenda një ore

Studiuesit në Universitetin e Kalifornisë, Davis në Shtetet e Bashkuara, kanë krijuar një maskë të re për fytyrën me bazë pëlhure që mund të shkatërrojë deri në 99,99 për qind të baktereve, viruseve dhe patogjenëve të tjerë brenda një ore pas ekspozimit në dritën e ditës.

Studiuesit theksuan se kjo maskë mund të lahet 10 herë dhe mund të ekspozohet vazhdimisht në rrezet e diellit për të paktën shtatë ditë. Kjo nuk do të përkeqësojë aktivitetin e saj antimikrob.

Për më tepër, studiuesit deklaruan se njerëzit mund të dezinfektojnë maskën e rrobave gjatë drekës jashtë në diell ose duke kaluar më gjatë nën dritat e zyrës që janë shumë më pak intensive sesa rrezet e diellit.

Ekipi i hulumtimit zbuloi se fotosensibilizuesi vrau 99,9999 për qind të baktereve në ind brenda një ore nga ekspozimi në dritën e ditës dhe çaktivizoi 99,9999 për qind të bakterofagut T7 – një virus që mendohet të jetë më rezistues ndaj ROS sesa disa koronavirus – brenda gjysmë ore.

Pëlhura ofron rezultate premtuese në prodhimin e maskave të ripërdorshme, antibakteriale ose antivirale të fytyrës dhe kostumeve mbrojtëse, thanë studiuesit, raporton Business Line.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Rrëmbehet një femër në Pejë

Rrëmbehet një femër në Pejë

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

Hoti: Zotohemi për modernizimin e ushtrisë, UÇK-ja bëri luftë të pastër e të drejtë

Hoti: Zotohemi për modernizimin e ushtrisë, UÇK-ja bëri luftë të pastër e të drejtë

Osmani në Ditën e Ushtrisë: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është synim strategjik

Osmani në Ditën e Ushtrisë: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është synim strategjik