Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

06.03.2019 13:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Sipas disa teorive të njëjtat gjene që janë të programuara për të zhvilluar dhe riprodhuar qelizat e organizmit, janë përgjegjëse edhe per plakjen e organizmit. Nëse kjo është e vertetë atëherë është e mundur që plakja e organizmit të parandalohet duke i reduktuar këto gjene.

“Çelësi për ta zgjatur jetën është pikërisht në bllokimin e këytre gjeneve në kohën e duhur,” thotë njëri nga udhëheqësit e këtij studimi. Në eksperimentet e kaluara kur është bërë bllokimi i këtyre gjeneve tek kafshët që janë përdorur për eksperiment, është ndalur edhe faza e riprodhimit të tyre. Si pasojë këto kafshë nuk kishin patur pasardhës. Pikërisht këtu qëndron problemi, që bllokimi i gjeneve përgjegjëse për plakje duhet bërë në kohën e duhur.

Në të ardhmen pritet që të mund të modifikohet ekspresioni i gjeneve , meqë rast është e mundur që të manipulohet më mirë me gjenomin e një organizmi.

Të kuptuarit e saktë të këtyre proceseve, do të ndihmonte në studimin e detajuar të evolimit të organizmit të njeriut, dhe do të mundësohej gjetja e një pilule të vërtetë kundër plakjes./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë