Shkencëtarët: Fëmijët janë më të ndjeshëm ndaj llojit të ri të COVID-19?

23.12.2020 19:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët: Fëmijët janë më të ndjeshëm ndaj llojit të ri të COVID-19?

Anëtarët e grupit këshillues të qeverisë britanike NERVTAG pohojnë se fëmijët ka më shumë të ngjarë të infektohen me një lloj të ri të koronavirusit, krahasuar me llojet e tij të mëparshëm, por që nuk ka asnjë provë se forma e re e virusit është më vdekjeprurëse.

Epidemiologu Neil Ferguson, një profesor në Kolegjin mbretëror të Londrës dhe anëtar i NERVTAG, pohon se ekziston një aluzion se fëmijët janë më të ndjeshëm ndaj infeksionit me një formë të re të koronavirusit.

Kjo hipotezë, megjithatë, nuk është provuar ende. Ferguson shprehet se numri i njerëzve të infektuar me llojin e ri të koronavirusit është shumë më i lartë në mesin e fëmijëve nën 15-vjeç, krahasuar me numrin e njerëzve të infektuar me lloje të tjera të SARS-CoV-2 në të njëjtën grup-moshë, por ai nuk dha të dhëna të sakta.

Ai tha se është e mundur që një lloj i ri i virusit i quajtur B.1.1.7, i cili u shfaq gjatë karantinës së nëntorit, gjatë semestrit të parë shkollor, u krijua pasi ky variant është më efikas në infektimin e fëmijëve sesa format e mëparshme të SARS-CoV-2.

Shkencëtarët besojnë se virusi i ri është 50 deri në 70 për qind më infektues, por ata nuk besojnë se është më vdekjeprurës, as që shkakton forma më të rënda të sëmundjes te fëmijët dhe të rriturit. Deri më tani, fëmijët janë infektuar me koronavirus në një numër shumë më të vogël sesa ata me sëmundjet e tjera të frymëmarrjes, përfshirë gripin.

Sipas teorisë kryesore, kjo ndodh pasi fëmijët kanë shumë më pak receptorë ACE2 përmes të cilëve koronavirusi hyn në qelizat njerëzore dhe numri i të cilëve rritet me kalimin e moshës.

Profesoresha Wendy Barkley nga Kolegji Mbretëror i Londrës dhe një anëtar i NERVTAG pohon se të rriturit janë një objektiv më i lehtë për koronavirusin në krahasim me fëmijët.

Barkley beson se lloji i ri i virusit infekton më shumë fëmijë, jo sepse ata janë objektivi i tij, por sepse tani është më pak i frenuar.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme