Shkencës: Qeshni me partnerin, marrëdhënia juaj bëhet më e fortë

21.01.2020 22:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencës: Qeshni me partnerin, marrëdhënia juaj bëhet më e fortë

Ju dhe partneri shpesh qeshni së bashku me shaka që askush tjetër nuk mund t’i kuptojë? Lajm i mirë: Kjo mund të jetë një shenjë e një marrëdhënie të lumtur

Jeffrey Hall, nga Universiteti i Kansas, studioi se si sensi i humorit mund të ndikojë në marrëdhëniet mes partnerëve dhe rezulton se: nëse pëlqeni të njëjtat shaka, kjo gjë është thelbësore për lidhjen tuaj.

Humori mund ta bëjë marrëdhënien tuaj më të fortë

Kur bëhet fjalë për humorin në një marrëdhënie, ne shpesh mendojmë për çifte që thonë shaka dhe e ngacmojnë njëri-tjetrin pa ndalesë. Por rezulton se është shumë më e rëndësishme të na pëlqejë sensi i humorit i njëri-tjetrit.

Në punën e tij, Jeffrey Hall shikoi 39 studime me më shumë se 15,000 pjesëmarrës dhe këtu janë përfundimet e tij se si humori ndikon në marrëdhëniet romantike.

Ajo që lidhet fort me kënaqësinë e marrëdhënieve është humori që çiftet krijojnë së bashku. Me fjalë të tjera, është e rëndësishme që të përputhemi me të dashurin tuaj dhe me sensin e tyre të humorit.

Edhe nëse partneri ju tregon shaka të çuditshme që askush tjetër nuk i kupton, ju i kuptoni dhe i ktheni përgjigje në të njëjtën mënyrë.

Humori i përbashkët është ajo që na tërheq tek partnerët tanë të mundshëm

Studimet sugjerojnë gjithashtu se e qeshura e përbashkët është një gjë që mund të tërheqë partnerin tuaj të mundshëm që në fillimin e një ndërveprimi.

Nëse dy persona takohen për herë të parë dhe një grua qesh me shakat e mashkullit (ose përpjekjet e tij për të bërë shaka), mund të jetë një shenjë se ajo është vërtet e interesuar për komunikim të mëtejshëm.

Nëse të dy tregojnë shaka dhe qeshin, është një shenjë edhe më e mirë e një shkëndijë mes të dyve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Istog nuk ka të prekur me COVID-19, rastet e dyshuara dolën negative

Në Istog nuk ka të prekur me COVID-19, rastet e dyshuara dolën negative

Lushtaku i përgjigjet VV-së për thirrjet për vëllavrasje: Kush luan me zjarr, digjet vet prej tij

Lushtaku i përgjigjet VV-së për thirrjet për vëllavrasje: Kush luan me zjarr, digjet vet prej tij

Në luftë të dyfishtë! Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermierja Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem

Në luftë të dyfishtë! Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermierja Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem

Tahiri: Bahtiri e Kurti duhet ta kuptojnë se Kosova nuk është pjellë e fantazisë diktatoriale e fashiste

Tahiri: Bahtiri e Kurti duhet ta kuptojnë se Kosova nuk është pjellë e fantazisë diktatoriale e fashiste

Kleriku irakian fajëson martesën e homoseksualëve për krizën globale të koronavirusit

Kleriku irakian fajëson martesën e homoseksualëve për krizën globale të koronavirusit

Abazi thotë se s’mund të bëhet qeveria e re në mes të rrezikut nga “arkivolet e COVID 19”

Abazi thotë se s’mund të bëhet qeveria e re në mes të rrezikut nga “arkivolet e COVID 19”

Bordi i KEK-ut aprovon kërkesen e menaxhmentit, nga 300 euro shtesë për punëtorët

Bordi i KEK-ut aprovon kërkesen e menaxhmentit, nga 300 euro shtesë për punëtorët

Hoti: Presidenti obligohet ta përfillë Kushtetutën për themelimin e Qeverisë së re

Hoti: Presidenti obligohet ta përfillë Kushtetutën për themelimin e Qeverisë së re

PDK: Vetëvendosje po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë

PDK: Vetëvendosje po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë

Kryeministri në detyrë Kurti priti në takim ambasadorin e Italisë në Kosovë

Kryeministri në detyrë Kurti priti në takim ambasadorin e Italisë në Kosovë

Agim Bahtiri: Gjithmonë kam bërë thirrje për paqe, unë jam i paqes

Agim Bahtiri: Gjithmonë kam bërë thirrje për paqe, unë jam i paqes

Haziri viziton familjen Shaqiri në Vrapçiq, ua rikonfirmon mbështetjen për ta tejkaluar këtë sfidë

Haziri viziton familjen Shaqiri në Vrapçiq, ua rikonfirmon mbështetjen për ta tejkaluar këtë sfidë

OAK kërkon që mediat të përfshihen në skemën e Qeverisë për pagë shtesë

OAK kërkon që mediat të përfshihen në skemën e Qeverisë për pagë shtesë

“Sa më fort të rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja”/ Rama publikon kurbën e Covid-19 në Shqipëri

“Sa më fort të rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja”/ Rama publikon kurbën e Covid-19 në Shqipëri

Deklaratat e Agim Bahtirit për vëllavrasje në Kosovë, VV: S’kemi nevojë për konflikt

Deklaratat e Agim Bahtirit për vëllavrasje në Kosovë, VV: S’kemi nevojë për konflikt

Idrizi: Gjuha nxitëse për vëllavrasje nga kryetari i Mitrovicës, është e tmerrshme dhe e dënueshme

Idrizi: Gjuha nxitëse për vëllavrasje nga kryetari i Mitrovicës, është e tmerrshme dhe e dënueshme