Shkatërrohet grupi i cili vodhi 2.4 milionë dollarë në kriptomonedha përmes kartave SIM

13.05.2019 15:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkatërrohet grupi i cili vodhi 2.4 milionë dollarë në kriptomonedha përmes kartave SIM

Agjencitë ligjzbatuese në SHBA kanë rrëzuar një skemë masive të hakimit të kartave SIM. Agjentët federalë kanë arrestuar nëntë persona të cilët akuzohen për mashtrime dhe vjedhje identiteti dhe pjesëmarrje në një grup të quajtur The Community.

Ky grup transferonte numrat e telefonit në karta SIM që i posedonin dhe i përdornin më pas për të marrë nën kontroll llogari online të cilat përdornin verifikimin me dy faktorë.

Një prej arsyeve kryesore të kësaj skeme ishte vjedhja e kriptomonedhave. Grupi besohet se ka orkestruar shtatë sulme dhe vjedhur 2.4 milionë dollarë në kriptomonedha.

Si me çdo skemë, The Community kishte ndihmën e insajderëve. Tre persona të cilët punonin tek operatorët celularë kanë marrë ryshfete për ti ndihmuar anëtarët e grupit të hakonin kartat SIM.

Në raste të tjera anëtarët e grupit shfaqeshin si viktima tek kujdesit ndaj klientit dhe ndërronin numrat për kartat SIM. Ata rrezikojnë deri në 20 vite burgim për vjedhje identiteti.

Dënimet për hakimin e kartave SIM janë ende një novelë. Vetëm kohët e fundit kanë filluar të jepen dënime të kësaj kategorie dhe të fundit mund të shërbejnë si një precedent për rastet e ardhshme.

Gjithashtu këto skema na kujtojnë se edhe me verifikimin me dy faktorë llogaritë tuaj online nuk janë aq të sigurta sa mund të mendoni. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkatërrohet grupi i cili vodhi 2.4 milionë dollarë në kriptomonedha përmes kartave SIM

Shkatërrohet grupi i cili vodhi 2.4 milionë dollarë në kriptomonedha përmes kartave SIM

iPhone e rinj do të ketë tre kamera të pasme dhe karikim të “kundërt”

iPhone e rinj do të ketë tre kamera të pasme dhe karikim të “kundërt”

Të Dielen Bitcoin u ngjit në 7,500 dollarë

Të Dielen Bitcoin u ngjit në 7,500 dollarë

iOS 13 sjell një lajm për keq për besnikët e Apple

iOS 13 sjell një lajm për keq për besnikët e Apple

Më 15 Qershor nis reduktimi i tarifave roaming Shqipëri-Kosovë

Më 15 Qershor nis reduktimi i tarifave roaming Shqipëri-Kosovë

Bitcoin pranë kufirit të 7,000 dollarëve

Bitcoin pranë kufirit të 7,000 dollarëve

WhatsApp do të ndalojë së funksionuari për këta përdorues

WhatsApp do të ndalojë së funksionuari për këta përdorues

Qendra Laboratorike ICTSlab organizon për fëmijët 7-14 vjeç ICT Summer Bootcamp

Qendra Laboratorike ICTSlab organizon për fëmijët 7-14 vjeç ICT Summer Bootcamp

India i bashkohet BE-së duke hetuar “monopolin” Google

India i bashkohet BE-së duke hetuar “monopolin” Google

Përdorimi i teknologjisë në parashikimin e përmbytjeve

Përdorimi i teknologjisë në parashikimin e përmbytjeve

Vendet e G7 do të simulojnë një sulm kibernetik

Vendet e G7 do të simulojnë një sulm kibernetik

Përdoruesi i Airbnb tmerrohet pasi gjen një kamër në routerin e një apartamenti

Përdoruesi i Airbnb tmerrohet pasi gjen një kamër në routerin e një apartamenti

Fitbit lançon një rrip fitnesi për fëmijët

Fitbit lançon një rrip fitnesi për fëmijët

Me versionin e fundit të Windows 10-ës Microsoft një hap më pranë eliminimit të fjalëkalimeve

Me versionin e fundit të Windows 10-ës Microsoft një hap më pranë eliminimit të fjalëkalimeve

Busulla.com: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Kosovë në edicionin e 7-të të ICT Awards

Busulla.com: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Kosovë në edicionin e 7-të të ICT Awards

Fiona Meqa: Intervistë me Yllin në Ngritje të edicionit të 7-të të ICT Awards

Fiona Meqa: Intervistë me Yllin në Ngritje të edicionit të 7-të të ICT Awards