Shkarkohet Remzi Ejupi, nuk i bënë më nderë Shqipërisë

10.06.2019 13:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkarkohet Remzi Ejupi, nuk i bënë më nderë Shqipërisë

Kryediplomatit shqiptar Gent Cakaj nuk po “begenis çfarëdo konsujt nderi nga Kosova.

Gent Cakaj pritet që këtë javë ta shkarkoi nga pozita e konsullit të nderit biznesmenin kosovarë Remzi Ejupi.

Sipas burimeve të Gazetës inFokus, Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë do t’ia tërheqë titullin edhe Ejupit, i cili është pronar i kompanisë “Eurokoha” dhe disa bizneseve tjera.

Ministri Cakaj bëri të ditur të premten, në një konferencë për media, se 20 konsuj nderi të Shqipërisë do t’i pres i njëjti fat.

“Mbi 20 Konsuj s’do të jenë më përfaqësues të nderit të Shqipërisë nëpër botë”, tha ai.

E Ejupi nuk është i vetmi kosovar që nuk do të përfaqësoj Shqipërinë, shkruan Gazeta inFokus.

Gazeta inFokus ditë më parë ka raportuar se Gent Cakaj ka shkarkuar biznesmenin Blerim Devollin, duke thënë se ai nuk i bënë nder Shqipërisë.

Fatin e njëjtë e pati edhe biznesmeni Rrahim Pacolli, i cili u shkarkua nga detyra e tij në muajin prill.

Këto masa në diplomacinë shqiptare Cakaj tha se po ndërmerren që Shqipëria të ketë një përfaqësim më të denjë nëpër botë.

Cakaj pasi u emërua ministër, urdhëroi që këtyre personave t’u ç’targoheshin menjëherë targat diplomatike të automjeteve.

Konsujt e nderit në shtetin fqinj janë biznesmena dhe njerëz të pushtetshëm, të cilët edhe pse pa ndonjë background diplomatik zotërojnë të gjitha të drejtat dhe benefitet.

Në bazë të të dhënave që ka gjetur gazeta inFokus, në faqen zyrtare ku janë listuar të gjithë konsujt e nderi të Shqipërisë nëpër botë, Ejupi figuron si konsull nderi në Komunën e Vushtrrisë me zyrën e konsullatës së nderit në Vushtrri./Gazeta inFokus/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq: Gati se është e sigurt që nuk do të ketë takim në Paris

Vuçiq: Gati se është e sigurt që nuk do të ketë takim në Paris

Osmani: Kosova dhe Maqedonia e Veriut intensivisht po lidhen mes veti

Osmani: Kosova dhe Maqedonia e Veriut intensivisht po lidhen mes veti

Gjilani me dhjetëra aktivitete për 20-vjetorin e çlirimit

Gjilani me dhjetëra aktivitete për 20-vjetorin e çlirimit

Mullisët dhe Agjencia e Ushqimit me mospajtime rreth cilësisë së miellit

Mullisët dhe Agjencia e Ushqimit me mospajtime rreth cilësisë së miellit

Nis bixhozi i paligjshëm në Kosovë, policia konfiskon mijëra euro

Nis bixhozi i paligjshëm në Kosovë, policia konfiskon mijëra euro

Regjistrimi i popullsisë, opozita maqedonase kërcënon me bojkot

Regjistrimi i popullsisë, opozita maqedonase kërcënon me bojkot

Krasniqi: Thelbi i tensioneve në Shqipëri është lufta për kontrollin e tregjeve ekonomike

Krasniqi: Thelbi i tensioneve në Shqipëri është lufta për kontrollin e tregjeve ekonomike

Në Gjilan u inaugurua projekti për avancimin e zyreve të e prokurimit, donacion i USAID’it

Në Gjilan u inaugurua projekti për avancimin e zyreve të e prokurimit, donacion i USAID’it

Gjykata e Apelit ka vetëm dy gjyqtarë që merren me çështje ekonomike

Gjykata e Apelit ka vetëm dy gjyqtarë që merren me çështje ekonomike

Beqaj: Synojmë krijimin e punësimit përmes ngritjes së aftësive eksportuese

Beqaj: Synojmë krijimin e punësimit përmes ngritjes së aftësive eksportuese

Labinot Tahiri takon Haradinajn, e falenderon për fillimin e asfaltimit të një rruge

Labinot Tahiri takon Haradinajn, e falenderon për fillimin e asfaltimit të një rruge

Jahjaga jep detaje për agjendën e shënimit të 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s

Jahjaga jep detaje për agjendën e shënimit të 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s

Shala: Akreditimi kontribuon në zhvillimin ekonomik përmes reduktimit të kostove të tregtisë dhe të bërit biznes

Shala: Akreditimi kontribuon në zhvillimin ekonomik përmes reduktimit të kostove të tregtisë dhe të bërit biznes

Haradinaj gazetarëve nga Vjena: Kosova është serioze në dialog

Haradinaj gazetarëve nga Vjena: Kosova është serioze në dialog

Hoxhaj: Pika kufitare Stanqiq-Bellanoc gati në fund të gushtit

Hoxhaj: Pika kufitare Stanqiq-Bellanoc gati në fund të gushtit

Shkarkohet Remzi Ejupi, nuk i bënë më nderë Shqipërisë

Shkarkohet Remzi Ejupi, nuk i bënë më nderë Shqipërisë