Shkaku i koronavirusit janë ndërpritur të gjitha vizitat familjare në institucionet korrektuese dhe ato të paraburgimit, të burgosurit me familjarët e tyre komunikojnë përmes “Skype”

26.03.2020 11:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkaku i koronavirusit janë ndërpritur të gjitha vizitat familjare në institucionet korrektuese dhe ato të paraburgimit, të burgosurit me familjarët e tyre komunikojnë përmes “Skype”

Kosova sikurse edhe vendet e tjera në botë është duke u përballur me pandeminë e COVID-19, e njohur si Coronavirus.

Deri më tash në vendin tonë nga ky virus janë prekur 71 persona, kurse një ka humbur jetën.

Si rrjedhojë e kësaj pandemie, Shërbimi Korrektues i Kosovës ditë më parë ka bërë të ditur se për parandalimin e përhapjes së coronavirusit do të ndërpriten të gjitha vizitat familjare nëpër të gjitha institucionet korrektuese dhe ato të paraburgimit.

Gjatë kësaj periudhe kohore u tha se SHKK do t’iu mundësojë të burgosurve telefonata me të shpeshta me familjarë, me komunikim virtual përmes “Skype”.

E një komunikim i tillë në të gjitha qendrat korrektuese është duke u bërë. Kështu kanë bërë të ditur për Telegrafin nga Ministria e Drejtësisë.

Në përgjigjen e tyre thuhet se tashmë është instaluar aplikacioni “Skype” në të gjitha qendrat korrektuese dhe të paraburgimit.

“Sapo ka nisur të shtohet rreziku nga virusi corona, ne në secilën qendër kemi dërguar instruksionet dhe masat që duhet t’i ndërmarrin me qëllim të ruajtjes së shëndetit dhe jetës së të burgosurve, por edhe stafit korrektues. Në këtë drejtim si masë e parë ka qenë ndalimi i vizitave të familjarëve të të burgosurve mirëpo këtë e kemi zëvendësuar me instalimin e ‘“Skype’. Në të gjitha qendrat korrektuese dhe të paraburgimit është instaluar ‘Skype’”, thuhet në përgjigjen e Ministrisë së Drejtësisë.

Nga ministria kanë shtuar se kjo formë e komunikimit është mirëpritur në masë të madhe nga të burgosurit.

“Në pamundësi që të burgosurit të takohen fizikisht me familjarët e tyre ne kemi paraparë këtë fazë. Kjo është mirëkuptuar në masë të madhe edhe nga vetë të burgosurit. Këto masa janë të parakohshme, pra varen nga eliminimi i rreziqeve nga ky virus që ka shkaktuar pasoja të mëdha”, kanë deklaruar për Telegrafin nga Ministria e Drejtësisë.

Se një komunikim i tillë në mes të burgosurve dhe familjarëve të tyre është duke funksionuar, e ka konfirmuar edhe Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Nehat Thaçi.

Thaçi në një prononcim për Telegrafin ka thënë se vendimi për komunikim përmes “Skype” është duke u zbatuar.

“Po ka filluar të zbatohet qysh nga java e kaluar”, ka thënë shkurt Thaçi.

Kujtojmë se deri më tash nga personat e prekur nga coronavirusi nuk ka asnjë rast të shënuar në të gjitha qendrat korrektuese dhe të paraburgimit. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”