Shkak koronavirusi, urrejtja ndaj kinezëve është rritur në Britani

05.05.2020 13:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkak koronavirusi, urrejtja ndaj kinezëve është rritur në Britani

Krimi dhe urrejtja ndaj kinezëve në Britani të Madhe është rritur gjatë pandemisë së coronavirusit, tregojnë të dhënat e policisë britanike, raporton Sky News.

Në tre muajt e parë të këtij viti, gjatë krizës së COVID-19 janë regjistruar të paktën 267 vepra penale, përfshirë sulme, plaçkitje dhe shqetësim, transmeton Telegrafi.

Viktimat kanë treguar se janë sulmuar e goditur nëpër rrugë, pështyrë dhe verbalisht fyer për shkak të coronavirusit, pasi që rasti i parë ishte regjistruar në Kinë.

Përqindja e urrejtjes ndaj kinezëve nga janari deri në mars të këtij vitit ka qenë pothuajse tre herë më e madhe, krahasuar me periudhën e njëjtë kohore të dy viteve të fundit, tregojnë të dhënat e policisë britanike të cilat i posedon Sky News.

Jeremy Wu, student dhe njëherit teknik medicinal që punon në Britani të Madhe, ka deklaruar se është përballur me diskriminim nga disa pacientë dhe kolegë, ku madje një bashkëpunëtorë e ka pyetur se pse nuk po kthehet në vendlindje së bashku me virusin e “tij”.

Wu ka pranuar se para se të flinte nuk mund të ndalte lotët duke i rrjedhur në faqe, kjo për faktin se ndihej i vetmuar dhe nuk kishte me kënd të bisedonte për këtë çështje kaq të ndjeshme.

“Herët apo vonë njerëzit do ta kuptojnë se është qesharake të bësh një lidhje mes pandemisë së virusit dhe një grupi të caktuar, siç janë ata të prekur me HIV/AIDS apo me komunitetin LGBT gjatë viteve të 80-ta”, ka shtuar ai.

Fatin e njëjtë e ka pasur edhe 22-vjeçari Michael Chiu, student në universitetin e Shefield, i cili pranoi se ishte sulmuar për shkak të coronavirusit nga njerëz që po kalonin me vetura dhe e godisnin me fruta të ndryshme.

“Unë kam lindur në Britani të Madhe dhe asgjë nuk kam të bëjë me coronavirusin dhe ajo çfarë është më e rëndësishme virusi nuk bën diskriminime, gjë që këtë njerëzit nuk po e dinë”, ka shtuar ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkak koronavirusi, urrejtja ndaj kinezëve është rritur në Britani

Shkak koronavirusi, urrejtja ndaj kinezëve është rritur në Britani

Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Haradinaj: Në këto rrethana, nder i madh të bashkohemi në vendin e heronjve të Dukagjinit

Haradinaj: Në këto rrethana, nder i madh të bashkohemi në vendin e heronjve të Dukagjinit

Guvernatori Mehmeti diskuton me përfaqësuesit e odave ekonomike për programin e rimëkëmbjes

Guvernatori Mehmeti diskuton me përfaqësuesit e odave ekonomike për programin e rimëkëmbjes

Limaj në ditën e dëshmorëve: Përkulemi përherë përballë heroizmit e sakrificës së tyre

Limaj në ditën e dëshmorëve: Përkulemi përherë përballë heroizmit e sakrificës së tyre

Pezullohen kamatat e tatimit në pronë deri më 31 dhjetor

Pezullohen kamatat e tatimit në pronë deri më 31 dhjetor

U kërkoi të vendosin maskën para se të hyjnë në dyqan, vritet me plumb në kokë punonjësi i sigurisë

U kërkoi të vendosin maskën para se të hyjnë në dyqan, vritet me plumb në kokë punonjësi i sigurisë

Raportuesi i Këshillit të Evropës kërkon përgjegjësi politike e sundim të ligjit në Kosovë

Raportuesi i Këshillit të Evropës kërkon përgjegjësi politike e sundim të ligjit në Kosovë

Mjeku Tritan Kalo mesazh politikanëve: Fatkeqësisht CoVid nuk bën përzgjedhje politike! Mos u përpiqni të na përçani!

Mjeku Tritan Kalo mesazh politikanëve: Fatkeqësisht CoVid nuk bën përzgjedhje politike! Mos u përpiqni të na përçani!

PDK-ja do të iniciojë komision hetimor për vdekjen e 26-vjeçarit në Qendrën e Studentëve

PDK-ja do të iniciojë komision hetimor për vdekjen e 26-vjeçarit në Qendrën e Studentëve

‘Frymëmarrje’ në SHBA, ulet ndjeshëm numri i të vdekurve nga Covid-19

‘Frymëmarrje’ në SHBA, ulet ndjeshëm numri i të vdekurve nga Covid-19

Vaksina për koronavirusin, 8 kandidatë në garë. Ekspertët të shqetësuar: E vërteta…

Vaksina për koronavirusin, 8 kandidatë në garë. Ekspertët të shqetësuar: E vërteta…

Rrëfimi i punonjëses për Konsullatën e “paligjshmërive” dhe “argëtimeve”

Rrëfimi i punonjëses për Konsullatën e “paligjshmërive” dhe “argëtimeve”

LDK-ja pa “terapi” për “shokun” ekonomik

LDK-ja pa “terapi” për “shokun” ekonomik

(Video) Kjo është gjendja e të karantinuarve në Qendrën Studentore në Prishtinë

(Video) Kjo është gjendja e të karantinuarve në Qendrën Studentore në Prishtinë

Edhe nëse LDK-ja krijon Qeverinë, nuk do të jetë afatgjatë, është parashikimi i analistit politik

Edhe nëse LDK-ja krijon Qeverinë, nuk do të jetë afatgjatë, është parashikimi i analistit politik