Shitjet e kompjuterave vijojnë të bien, HP dhe Lenovo dy prodhuesit e mëdhenj

11.01.2019 21:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shitjet e kompjuterave vijojnë të bien, HP dhe Lenovo dy prodhuesit e mëdhenj

Tregu i kompjuterave vijon me rënie sipas firmave analitike Gartner dhe IDC. Të dy firmat arritën në përfundimin se 2018-ta ishte një vit negativ për këtë treg.

Por ato ndryshuan qëndrime tek prodhuesi që ka shitur më shumë: HP apo Lenovo. Ashtu si një vit më parë Dell vijon të jetë i treti.

Gartner përllogariti që shitjet e kompjuterëve kanë rënë me 4.3% në 68.6 milion njësi në tre mujorin e fundit të 2018-ës ku gjashtë prodhuesit e parë janë: Lenovo, HP, Dell, Apple, Asus dhe Acer.

Gartner thotë se Lenovo dhe Dell kanë shënuar rritje ndërsa pjesa tjetër është me rënie.

Ndërsa IDC thotë se shitjet ranë me 3.7% në 68.1 milion njësi në tre mujorin e katërt. Pesë prodhuesit e parë ishin Lenovo, HP, Dell, Apple dhe Acer.

Kompania thotë se pjesë e shitjeve të Lenovo janë përllogaritur edhe shitjet e kompjuterëve Fujitsu.

2018

Për 2018 Gartner thotë se shitjet kanë rënë me 1.3% në 259.3 milion kompjuterë krahasuar me 262.6 milion një vit më parë.

IDC thotë se shitjet kanë rënë me 0.4% nga 259.6 milion një vit më parë në 258.4 milion në 2018-ën. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Shitjet e kompjuterave vijojnë të bien, HP dhe Lenovo dy prodhuesit e mëdhenj

Shitjet e kompjuterave vijojnë të bien, HP dhe Lenovo dy prodhuesit e mëdhenj

Kompania e Elon Musk e prezantoi më në fund raketën masive, që do të shfrytëzohet për në Mars (Foto)

Kompania e Elon Musk e prezantoi më në fund raketën masive, që do të shfrytëzohet për në Mars (Foto)

Gattuso nuk e përjashton mundësinë e largimit të Higuainit

Gattuso nuk e përjashton mundësinë e largimit të Higuainit

Si të shpëtoni nga era e pakëndshme e trupit

Si të shpëtoni nga era e pakëndshme e trupit

Zyrtare: Cesc Fabregas transferohet te Monaco

Zyrtare: Cesc Fabregas transferohet te Monaco

Pianistja arrin rekord, interpreton muzikë klasike në lartësinë më të madhe ndonjëherë (Video)

Pianistja arrin rekord, interpreton muzikë klasike në lartësinë më të madhe ndonjëherë (Video)

AMA shtyn mbylljen e transmetimeve analoge për në 1 Shtator 2019

AMA shtyn mbylljen e transmetimeve analoge për në 1 Shtator 2019

Real Madridi shpreh interesim për Zaniolom e Romës

Real Madridi shpreh interesim për Zaniolom e Romës

LeBron James nuk do të paraqitet edhe në tri ndeshjet e ardhshme të Lakersave

LeBron James nuk do të paraqitet edhe në tri ndeshjet e ardhshme të Lakersave

Mbyllja e qeverisë Amerikane, dhjetëra uebsajteve u skadojnë certifikatat e sigurisë

Mbyllja e qeverisë Amerikane, dhjetëra uebsajteve u skadojnë certifikatat e sigurisë

Qiramarrësit shfaqin brushat e dhëmbëve që i gjetën në banesa (Foto)

Qiramarrësit shfaqin brushat e dhëmbëve që i gjetën në banesa (Foto)

Shoferja ndali autobusin për të marrë një fëmijë që po lëvizte këmbëzbathur (Video)

Shoferja ndali autobusin për të marrë një fëmijë që po lëvizte këmbëzbathur (Video)

Barca e mendon huazimin e Moratas

Barca e mendon huazimin e Moratas

Doni zgjidhje për ushqime të shijshme dhe të sigurta? Tani mundeni!

Doni zgjidhje për ushqime të shijshme dhe të sigurta? Tani mundeni!

Zyrtare: Manolo Gabbiadini kthehet në Serie A, nënshkruan me Sampdorian

Zyrtare: Manolo Gabbiadini kthehet në Serie A, nënshkruan me Sampdorian

Arrestohet një punonjës i Huawei në Poloni, akuzohet për spiunazh kibernetik

Arrestohet një punonjës i Huawei në Poloni, akuzohet për spiunazh kibernetik