Shitjet e iPhone rënie rekord

01.05.2019 12:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shitjet e iPhone rënie rekord

Shitjet e Apple iPhone ranë me ritmin më të lartë se asnjë herë më parë për tre muajt e parë të 2019-ës.

Gjigandi i teknologjisë tha se të ardhurat nga iPhone ranë me 17% në 31 miliardë dollarë. Megjithatë shefi ekzekutiv i Apple Tim Cook tha se shitjet ishin të forta drejt fundit të muajit Mars përfshirë Kinën pasi uli çmimin e iPhone.

Kompania kishte paralajmëruar më parë se shitjet e iPhone do të ishin të dobëta duke cituar Kinën ku Apple konkurron me rivalë me produkte më të lira si Huawei Technologies dhe Xiaomi.

Apple reduktoi të ardhura për pritshmëritë mes 52.5 miliardë deri në 54.5 miliardë dollarë. Për tre muajt e parë të ardhura totale ishin 58 miliardë dollarë duke tejkaluar pritshmëritë e analistëve prej 57.3 miliardë dollarë.

Megjithatë është më poshtë sesa tre mujori i dytë i vitit të kaluar ku raportoi 61.1 miliardë dollarë. Fitimi i Apple ra në 11.5 miliardë dollarë krahasuar me 13.8 miliardë dollarë një vit më parë.

Të ardhurat nga shërbimet u rritën në 11.4 miliardë dollarë nga 9.8 miliardë dollarë një vit më parë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë