Shfuqizimi i Ligjit për Paga, vjen reagimi i parë i sindikatave

30.06.2020 18:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shfuqizimi i Ligjit për Paga, vjen reagimi i parë i sindikatave

Mbi 60 mijë punëtorë kanë mbetur të zhgënjyer nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese e cila shpalli të pavlefshëm Ligjin për Paga.

Kryetari i Sindikatës së Arsimit Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jashari, tha se lajmin për pezullimin e Ligjit për Paga e kanë pritur keq dhe se menjëherë janë mobilizuar për të vendosur për hapat e mëtutjeshëm.

Ai bëri të ditur se nesër të gjitha sindikatat do të mbledhen dhe do të mbajnë një takim urgjent dhe më pas do të dalin me një njoftim zyrtar për media.

“Jo vetëm SBASHK-u, por në kontakte edhe të Sindikatave të tjera, siç janë e Shëndetësisë, Policisë, Doganave dhe të tjerave e kemi pritur shumë keq këtë vendim. Pas takimeve që kemi pasur me Avokatin e Popullit kemi qenë të bindur që Gjykata Kushtetuese do t’i thotë PO këtij Ligji, duke i rishikuar disa nene. Ky është një lajm tepër i keq për neve. Opinioni e di që ne për këtë kemi pasur edhe greva. Besoj që nesër të gjitha Sindikatat do të ulemi nesër dhe do të vendosim. Jemi në një situatë tepër të vështirë, duke pasur parasysh edhe situatën me pandemi dhe Gjykata Speciale, por duhet të shohim”, tha ai.

Jashari tha se vendimet e Kushtetuses mbeten të pakontestueshme, por që do të bëjnë trysni mbi qeverinë për të rishqyrtuar edhe një herë këtë ligj.

“Kam frikën që do të tensionohet situata dhe kam frikën që shtatori do të jetë me plotë telashe, pavarësisht që ndaj Kushtetueses nuk mund të reagojmë, por kërkojmë nga qeveria që të marrin masat dhe të dëgjojnë zërin tonë”, deklaroi ai.

Ai dyshon se e gjithë kjo është një lojë politike, duke keqpërdorur situatën e krijuar nga pandemia dhe Gjykata Kushtetuta. /GS/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria sonte me vendim për mbylljen e lokaleve të gastronomisë gjatë natës

Qeveria sonte me vendim për mbylljen e lokaleve të gastronomisë gjatë natës

Rrihen tre persona në Malishevë pas një mosmarrëveshje

Rrihen tre persona në Malishevë pas një mosmarrëveshje

Rahovec – Godet me automjet një shtyllë elektrike

Rahovec – Godet me automjet një shtyllë elektrike

Ferizaj – Vjedhin automjetin Peugeot me targa vendore

Ferizaj – Vjedhin automjetin Peugeot me targa vendore

Rrahje dhe goditje me thikë lidhur me një borxh në Kamenicë

Rrahje dhe goditje me thikë lidhur me një borxh në Kamenicë

Arrestohet një person në Prishtinë pasi ka shtënë me armë zjarri

Arrestohet një person në Prishtinë pasi ka shtënë me armë zjarri

​Ismaili: Është urgjente që pandemia të trajtohet seriozisht nga Qeveria Hoti

​Ismaili: Është urgjente që pandemia të trajtohet seriozisht nga Qeveria Hoti

Pacientët me Covid-19 të pakënaqur me stafin shëndetësor në QKUK

Pacientët me Covid-19 të pakënaqur me stafin shëndetësor në QKUK

Nis takimi Hoti me drejtuesit e institucioneve shëndetësore

Nis takimi Hoti me drejtuesit e institucioneve shëndetësore

Gani Geci kërkon dorëheqjen e Armend Zemajt

Gani Geci kërkon dorëheqjen e Armend Zemajt

Kreu i IKSHPK-së mbërrin në Qeveri, do të takohet me Hotin

Kreu i IKSHPK-së mbërrin në Qeveri, do të takohet me Hotin

Kusari-Lila: Virusi po vret dhe po shpërndahet në numër të paparë më herët në Kosovë

Kusari-Lila: Virusi po vret dhe po shpërndahet në numër të paparë më herët në Kosovë

Zemaj largohet nga Infektiva, nuk deklarohet për ngjarjet e fundit

Zemaj largohet nga Infektiva, nuk deklarohet për ngjarjet e fundit

Latifi thirrje të mos sulmohen mjekët për vdekjet e fundit: Faji është te politikanët

Latifi thirrje të mos sulmohen mjekët për vdekjet e fundit: Faji është te politikanët

Skandal: Respiratorët e Infektivës dyshohet se mund të jenë prishur qëllimisht pas mesnate

Skandal: Respiratorët e Infektivës dyshohet se mund të jenë prishur qëllimisht pas mesnate

Katër persona të vdekur në Klinikën Infektive, dyshohet për mungesë oksigjeni

Katër persona të vdekur në Klinikën Infektive, dyshohet për mungesë oksigjeni