Shfletimi i vërtetë privat vjen në Chrome

24.04.2019 22:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shfletimi i vërtetë privat vjen në Chrome

Google lançoi ditën e sotme Chrome 74 për Windows, Mac, Linux, Android dhe iOS me disa funksione të reja siç është bllokimi i gjurmimit të shfletimit privat Incognito.

Gjithashtu shfletuesi ka reduktuar ndjeshëm lëvizje për të kufizuar “sëmundjen” e lëvizjes. Përveç përditësimeve të zakonshme të sigurisë është përmirësuar edhe funksionaliteti PiP (Picture-in-Picture).

Dhe së fundi janë funksionet e shumëpritur “Dark Mode” dhe “Incognito.” Bllokimi i Incognito tashmë mund të anashkalohet nga shfletuesi por duhet ta aktivizoni vetë ju.

Mjafton të drejtoheni tek chrome://flags/ dhe të kërkoni për Incognito e më pas të aktivizoni Filesystem API. Me këtë veprim uebsajtet të cilat identifikonin nëse jeni duke shfletuar në privat ose jo tashmë nuk do ta kenë të mundur.

Shfletimi privat tashmë është me të vërtetë privat. “Dark Mode” që debutoi muajin e kaluar në macOS tashmë vjen edhe në Chrome 73 për Windows 10.

Megjithatë jo të gjithë mund ta provojnë menjëherë. Fillimisht klikoni me të djathtën mbi ikonën që hapni Chrome dhe shtypni opsionin “Properties.” Në fund të vendodhjes – target location – shtoni pjesën “–force-dark-mode” pa thonjëza.

Dark Mode do të aktivizohet automatikisht kur të hapni shfletuesin herën tjetër. Nëse e hapni nga taskbari dhe e keni fiksuar, njëherë duhet ta hiqni dhe ta fiksoni nga e para. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Apple iPad do të ketë sistemin e tij operativ

Apple iPad do të ketë sistemin e tij operativ

Gjykata suedeze refuzon kërkesën për burgosjen e Assange

Gjykata suedeze refuzon kërkesën për burgosjen e Assange

Pas gjashtë vitesh pritje Apple sjell modelet e reja Mac Pro dhe kushtojnë një pasuri

Pas gjashtë vitesh pritje Apple sjell modelet e reja Mac Pro dhe kushtojnë një pasuri

iOS 13 sjell ndërfaqen e errët “Dark Mode”

iOS 13 sjell ndërfaqen e errët “Dark Mode”

Loja gjëegjëzë e cila joshi miliona njerëz mbush 35 vite

Loja gjëegjëzë e cila joshi miliona njerëz mbush 35 vite

Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Grupi Ballkanas i telekomunikacionit pas SBB dhe Telemach bën blerje të madhe në Kroaci

Grupi Ballkanas i telekomunikacionit pas SBB dhe Telemach bën blerje të madhe në Kroaci

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung