Sherr mes analistëve shqiptar për Kurtin, Shkullaku- Preç Zogajt: Ti po thua se Albini nuk ka t*pe?!

10.10.2019 22:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sherr mes analistëve shqiptar për Kurtin, Shkullaku- Preç Zogajt: Ti po thua se Albini nuk ka t*pe?!

Këtë të enjte, analistët kanë komentuar deklaratat e Albin Kurtit dhënë për emisionin Opinion, në lidhje me dialogun me Serbinë si dhe bashkimin kombëtar. Mes debateve

Armand Shkullaku: Albin Kurti duhet të mbajë ato premtimet që ka dhënë për qytetarët. Nuk besoj që është votuar për dialogun. Sfida kryesore është të qeverisi Kosovën, ta çojë vendin në një stad më të lartë. Nuk besoj se njerëzit largohen nga Kosova, që Vuçiç nuk ra dakord me Thaçin. Në Kosovë ka probleme me korrupsionin, me rrogat. E rëndësishme është që të vendos një kornizë dhe një kuadrat ku do zhvillohet ky dialog. Ne e dimë që është bërë dialog sa për të bërë dialog. Dialogu do të vazhdojë, nuk besoj se do bllokohet. Për të shkuar drejt njohjes, hapat duhet të jenë shumë të qarta, njohja nuk është shtypje butonash se i mbushet mendja Edi Ramës, Vuçiç dhe Thaçit. Nuk bëhet një zgjidhje kaq e madhe në saj të vullnetit të 3 individëve.

Baton Haxhiu: Ai nuk ka asnjë plan konkret për dialogun, asnjë plan konkret për veriun, asnjë plan konkret për kapjen e shtetit, asnjë plan për bashkimin kombëtar. Ajo që tha për Bashkimin Kombëtar në vitin 1992, ishte një gabim i rëndë. Kjo është deklarata e një njeriu që shkruan libër për të kaluar që nuk e ka përjetuar.

Preç Zogaj: Tërhiqet nga kjo ide e bashkimit kombëtar dhe të fshihet tek Bashkimi Kombëtar në 1992. Ti ke predikuar tërë kohën bashkimin kombëtar, ti e kupton që duhet të tërhiqesh…

Ndërhyn Armand Shkullaku: Ti po manipulon me këtë deklaratë dhe po thua se ai burri aty nuk paska t*pe (këllqe) për ta bërë këtë…

Preç Zogaj: Pjesën tjetër, unë di këtë gjë që Kurti është identifikuar si politikani që ka si flamur çështjen e bashkimit kombëtar. Kur vjen një moment që një politikan përballet me realitet dhe ftohet në skenë për të ekzekutuar tezat e tij përballet me një realitet tjetër. Dialogu është një interes i Kosovës por dhe i Serbisë.

Andi Bejtja: Intervista dje kishte teza sa të plasje, dukej më shumë si filozof. Është një abazhur që ka ndryshuar politikën shqiptare, median dhe të gjithë. Ka sjellë një dinjitet që politikës shqiptare i mungonte prej kohësh. Me Albin Kurtin para së gjithash ka mbaruar teza e pazareve. Dialogu do vazhdojë, Brukselit do ti vërë kornizat, Kosova nuk do jetë temë por do jetë palë.

Henri Çili: Intervista kishte përmbajtje shumë problematike. Vetëvendosje është kundër perëndimit….

Ndërhyn Andi Bejtja: Ëmo ca janë këto budallaqe tani…

Henri Çili: Është kundër demokracisë, kundër tregut dhe kundër Zotit./opinion.al

l

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet