Sheqeri i tortave shkakton përhapjen e shpejt të kancerit

15.01.2016 13:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sheqeri i tortave shkakton përhapjen e shpejt të kancerit

Bëhet fjalë për sheqernat që janë të përhapura në dietën tonë, produktet që i kemi blerë në dyqanet si të gatshme dhe që inkurajojnë shfaqjen dhe përhapjen e kancerit. Nëse mund t’i besojmë një studimi të kryer nga shkencëtarët nga Universiteti i Teksasit, ushqimet e pasura në sakarozë (sheqer i bardhë kristalor), shkaktojnë shfaqjen e kancerit të gjirit, përkeqësojnë gjendjen ekzistuese të grave të sëmura dhe rrisin përhapjen e tij në mushkëri.

Sheqerna janë gjetur jo vetëm në gjërat në dukje të ëmbël si ëmbëlsira dhe lëngje, por edhe të fshehura, për shembull në ketchup, pije të buta, drithëra etj.

Shkencëtarët i dhanë një grupi minjsh gjashtë muaj ushqime të pasura me sakaroze, dhe më pas gjetën se në 58% e tyre u zhvillua kanceri i gjirit.

Grupit tjetër i janë dhënë fruktoza (sheqer fruta), e cila është e pasur me shurup misri, i cili është vendosur në produktet ushqimore të shumta dhe arriti në përfundimin se, ajo është njëlloj e rrezikshme si sakaroza dhe në minj shkaktoi përhapjen e kancerit të mushkërive.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

INSEMINIMI INTRAUTERIN (IUI)

INSEMINIMI INTRAUTERIN (IUI)

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

Zbulohet edhe një virus i ri, nuk ngjan me asnjë tjetër në botë!

Zbulohet edhe një virus i ri, nuk ngjan me asnjë tjetër në botë!

8 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur nuk kryeni më marrëdhënie seksuale

8 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur nuk kryeni më marrëdhënie seksuale

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali