Shefi i Lufthansa-s: Kosova dhe Serbia po ndërmarrin një hap drejt afrimit me iniciativën amerikane

21.01.2020 10:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shefi i Lufthansa-s: Kosova dhe Serbia po ndërmarrin një hap drejt afrimit me iniciativën amerikane

Linja ajrore më e madhe e Evropës, Lufthansa, të hënën ka nënshkruar një marrëveshje në Berlin për të operuar me fluturime të drejtpërdrejta midis Prishtinë dhe Beogradit.

Kompania me bazë në Gjermani, po kërkon të kthejë këtë linjë ajrore me degën e saj Eurowings.

Ende nuk dihen detajet e marrëveshjes, por distanca prej 250 kilometra pritet të zgjat rreth 50 minuta.

Shefi i Eurowings, Michael Knitter, pas ceremonisë së nënshkrimit së marrëveshjes, ka thënë se me krijimin e kësaj linje ajrore, Kosova dhe Serbia po ndërmarrin një hap drejt afrimit.

“Qëllimi i transportit ajror është bashkimi i njerëzve me origjinë të ndryshme në mënyrë paqësore. Me krijimin e kësaj linje ajrore, Kosova dhe Serbia po ndërmarrin një hap drejt afrimit me iniciativën e SHBA-së. Ne jemi të kënaqur që jemi bashkërendues të këtij procesi”, ka thënë Knitter, përcjell Telegrafi.

Lufthansa News@lufthansaNews

CCO @eurowings Michael Knitter: “Air transport stands for bringing people of different origins together peacefully. By establishing an airlink, Kosovo and Serbia are taking a step towards rapprochement on the initiative of the US. We are pleased to accompany this process.” (2/2)

View image on Twitter

302:52 PM – Jan 20, 2020Twitter Ads info and privacySee Lufthansa News’s other Tweets

Po ashtu, krijimin e kësaj linje e ka përshëndetur edhe presidenti amerikan Donald Trump, duke e cilësuar si marrëveshje historike.

“Të gjithë thanë se nuk mund të bëhet. Por, për herë të parë në një gjeneratë, do të ketë fluturime direkte mes Serbisë dhe Kosovës. Një tjetër fitore. Faleminderit ambasadorit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien, si dhe ambasadorit Richard Grenell”, ka shkruar presidenti amerikan në Twitter, përcjell Telegrafi.

Edhe i dërguari i Shtëpisë së Bardhë për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell ka thënë se nënshkrimi i marrëveshjeve nga Prishtina dhe Beogradi për linjën ajrore është fitore historike e administratës së presidentit amerikan Donald Trump.

Ndryshe, pas më shumë se dy dekadave është paralajmëruar rikthimi i fluturimeve në linjat ajrore Prishtinë-Beograd dhe anasjelltas. 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grupi i Punës për Veprime Financiare e vendos Iranin në listën e zezë

Grupi i Punës për Veprime Financiare e vendos Iranin në listën e zezë

Hoti: Marrëveshjet e Mynihut, në interes të Kosovës

Hoti: Marrëveshjet e Mynihut, në interes të Kosovës

Osmani: Autostrada e Anamoravës do të bëhet, korrupsioni do të ndalet

Osmani: Autostrada e Anamoravës do të bëhet, korrupsioni do të ndalet

Luan Dalipi emërohet shef i Kabinetit të kryeministrit Kurti

Luan Dalipi emërohet shef i Kabinetit të kryeministrit Kurti

Daçiq: Xhamajka nën presion për njohjen e Kosovës

Daçiq: Xhamajka nën presion për njohjen e Kosovës

Konsulli i shkarkuar e quan Konjufcën “Ministër të Burdushit”

Konsulli i shkarkuar e quan Konjufcën “Ministër të Burdushit”

​AAK organizon tryezë për taksën 100 përqind

​AAK organizon tryezë për taksën 100 përqind

Nga 1 marsi i këtij viti, e diela ditë pushimi për subjektet afariste në Skenderaj

Nga 1 marsi i këtij viti, e diela ditë pushimi për subjektet afariste në Skenderaj

Borrell telefonon Thaçin dhe Kurtin, flet për emërimin e një përfaqësuesi për dialogun dhe Ballkanin

Borrell telefonon Thaçin dhe Kurtin, flet për emërimin e një përfaqësuesi për dialogun dhe Ballkanin

20 zyrtarë të policisë të privuar nga arma për shkak të problemeve psikologjike

20 zyrtarë të policisë të privuar nga arma për shkak të problemeve psikologjike

Pas shkarkimit të Sekretarit të MI’së, Abdixhiku njofton se u anulua tenderi për autostradën Prishtinë –Gjilan

Pas shkarkimit të Sekretarit të MI’së, Abdixhiku njofton se u anulua tenderi për autostradën Prishtinë –Gjilan

Osmani tregon çfarë mund të ketë ndodhur me njohjen e Xhamajkës

Osmani tregon çfarë mund të ketë ndodhur me njohjen e Xhamajkës

​                               Aktakuzë ndaj tre të pandehurve për veprat penale “Marrje ryshfeti”dhe “Frikësimi gjatë procedurës penale”

​ Aktakuzë ndaj tre të pandehurve për veprat penale “Marrje ryshfeti”dhe “Frikësimi gjatë procedurës penale”

Kurti emëroi Këshilltar të Jashtëm Politik, z. Durim Berisha

Kurti emëroi Këshilltar të Jashtëm Politik, z. Durim Berisha

Për 18 ditë, Qeveria Kurti shkarkoi 26 zyrtarë

Për 18 ditë, Qeveria Kurti shkarkoi 26 zyrtarë

Policia e Kosovës arreston tre persona të dyshuar për ‘kontrabandim me mallra’

Policia e Kosovës arreston tre persona të dyshuar për ‘kontrabandim me mallra’