ShBA vendos sanksione ndaj gjigantit kinez “SMIC”

26.09.2020 20:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ShBA vendos sanksione ndaj gjigantit kinez “SMIC”

SHBA-ja ka vendosur sanksione kundër prodhuesit më të madh të mikroqarqeve në Kinë, “Semiconductor Manufacturing International Corporation” (SMIC), duke përmendur shqetësime në lidhje me marrëdhëniet e kompanisë me ushtrinë kineze, sipas një raporti mediatik.

“Eksportet në firmën me bazë në Shangai përbëjnë një rrezik të papranueshëm për t’u devijuar në përdorim përfundimtar ushtarak”, u tha kompanive Departamenti amerian i Tregtisë, cituar nga “Financial Times”, raporton ATSh.

Tashmë kompanitë do të duhet të pajisen me një licencë për të eksportuar softuerë amerikanë dhe pajisje për të bërë mikroqarqet në “SMIC”, pjesërisht i financuar nga shteti kinez.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


ShBA vendos sanksione ndaj gjigantit kinez “SMIC”

ShBA vendos sanksione ndaj gjigantit kinez “SMIC”

Thiago Silva bën gabim amatoresk në debutim për Chelsean -video

Thiago Silva bën gabim amatoresk në debutim për Chelsean -video

Formacionet zyrtare, Inter-Fiorentina

Formacionet zyrtare, Inter-Fiorentina

​Simeone: Suarez ka fuqi sulmuese të paimagjinueshme

​Simeone: Suarez ka fuqi sulmuese të paimagjinueshme

Superliga e Kosovës, vikendi fillon me dy ndeshje interesante

Superliga e Kosovës, vikendi fillon me dy ndeshje interesante

Barcelona “turpëron” veten me ofertën për Lautaro Martinez

Barcelona “turpëron” veten me ofertën për Lautaro Martinez

Brighton pritet të nënshkruajnë me Andi Zeqirin

Brighton pritet të nënshkruajnë me Andi Zeqirin

Kazuyoshi Miura, futbollisti që luan në pesë dekada të ndryshme

Kazuyoshi Miura, futbollisti që luan në pesë dekada të ndryshme

Çfarë është në të vërtetë objekti i ri i zbuluar rreth Diellit?

Çfarë është në të vërtetë objekti i ri i zbuluar rreth Diellit?

​Ish-majori amerikan pretendon se një alien është vrarë pranë bazës ushtarake të SHBA

​Ish-majori amerikan pretendon se një alien është vrarë pranë bazës ushtarake të SHBA

Ibrahimovic rezulton pozitiv me Covid-19

Ibrahimovic rezulton pozitiv me Covid-19

​Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

​Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Legjenda e Barcelonës Suarez, i bashkohet Atletico Madridit

Legjenda e Barcelonës Suarez, i bashkohet Atletico Madridit

Superliga e Kosovës-Përfundon dhe java e dytë

Superliga e Kosovës-Përfundon dhe java e dytë

Në arkivat polake zbulohen të dhëna për James Bond-in e vërtetë

Në arkivat polake zbulohen të dhëna për James Bond-in e vërtetë

Si ndikon selfi në shëndetin mendor?

Si ndikon selfi në shëndetin mendor?